Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Berlusconi domaga się przedterminowych wyborów

0
Podziel się

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi, który wycofał pięciu
ministrów z rządu premiera Enrico Letty, wywołując w ten sposób poważny kryzys polityczny,
opowiedział się w niedzielę za jak najszybszym rozpisaniem przedterminowych wyborów.

bEpPHfNh

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi, który wycofał pięciu ministrów z rządu premiera Enrico Letty, wywołując w ten sposób poważny kryzys polityczny, opowiedział się w niedzielę za jak najszybszym rozpisaniem przedterminowych wyborów.

"Wszystkie sondaże wskazują, że wygramy wybory" - oświadczył przywódca partii Lud Wolności w telefonicznym przesłaniu do swych zwolenników zebranych na wiecu w Neapolu.

Berlusconi, który w niedzielę skończył 77 lat, tłumacząc powody wyjścia z rządu pięciu ministrów należących do Ludu Wolności, wyjaśnił, że centroprawica nie można popierać gabinetu, podnoszącego podatki. Tak odniósł się do podniesienia podatku VAT z 21 do 22 procent począwszy od 1 października. Pogrążony w głębokich sporach rząd centrolewicy i centroprawicy nie zdołał zapobiec podniesieniu podatku, które już wcześniej odkładano.

bEpPHfNj

Gabinetowi Letty Berlusconi zarzucił, że zamiast pracować odkładał wszystkie kluczowe decyzje w sprawie podatków na później. "To rząd pochylony w geście szacunku wobec dyktatu biurokratów z Unii Europejskiej" - oświadczył przywódca centroprawicy.

Jednak w centrolewicowej Partii Demokratycznej, macierzystym ugrupowaniu premiera Letty dominuje przekonanie, że Berlusconi wywołał poważny kryzys rządowy, by nie dopuścić do podjęcia decyzji o wygaśnięciu jego mandatu senatora w rezultacie prawomocnego wyroku czterech lat więzienia, jaki otrzymał za oszustwa podatkowe. Senacka komisja ds. wyborów ma zebrać się 4 października, by dyskutować nad tą sprawą.

Lider Partii Demokratycznej Guglielmo Epifani wyraził opinię, że były trzykrotny premier Włoch domaga się przedterminowych wyborów, by uniknąć usunięcia z Senatu. "Tylko w ten sposób można wytłumaczyć to przyspieszenie" - oświadczył Epifani.

Przywódca zasiadającego w parlamencie Ruchu Pięciu Gwiazd Beppe Grillo powiedział zaś, że to nie rząd, ale naród włoski pogrążony jest w kryzysie. "Włosi z trudem rozumieją, co się dzieje" - ocenił.

bEpPHfNp

Frakcja socjalistów w Parlamencie Europejskim ostro skrytykowała ruch Berlusconiego i zarzuciła mu brak odpowiedzialności, w rezultacie czego ich zdaniem skazuje on Włochy na niestabilność i niepewność.

"Po nim choćby potop" - tak postępowanie Berlusconiego ocenił komentator dziennika "Corriere della Sera" w artykule opublikowanym w niedzielę. Wyraził opinię, że mimo tych działań były premier nie zdoła się uchronić przed politycznymi konsekwencjami sądowego wyroku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

bEpPHfNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)