Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Komiks o "bunga bunga" i procesie Berlusconiego

0
Podziel się

Rozwiązłe zabawy, znane jako "bunga bunga", w domu byłego premiera Silvio
Berlusconiego oraz jego proces sądowy to temat komiksu, który ukazał się we Włoszech. Wydarzenia te
zrekonstruowano po raz pierwszy w powieści graficznej "Ruby. Seks i władza w Arcore".

bEgJUlCJ

Rozwiązłe zabawy, znane jako "bunga bunga", w domu byłego premiera Silvio Berlusconiego oraz jego proces sądowy to temat komiksu, który ukazał się we Włoszech. Wydarzenia te zrekonstruowano po raz pierwszy w powieści graficznej "Ruby. Seks i władza w Arcore".

Tekst do komiksu napisało dwoje dziennikarzy sądowych: Gianni Barbacetto z lewicowego dziennika "Il Fatto Quotidiano" i Manuela D'Alessandro z agencji prasowej Agi.

Przedstawili oni kolejne etapy skandalu obyczajowego, który doprowadził do skazania Berlusconiego przez sąd pierwszej instancji w Mediolanie na 7 lat więzienia i dożywotni zakaz zajmowania urzędów publicznych za korzystanie z prostytucji nieletnich oraz nadużycie urzędu.

bEgJUlCL

Komiks opowiada o przyjęciach w rezydencji ówczesnego szefa rządu w Arcore pod Mediolanem z udziałem wielu młodych kobiet, wśród nich nieletniej Ruby. Dalszy etap sprawy zaprezentowany w komiksie to uznane za przełomowe dla niej aresztowanie Ruby pod zarzutem kradzieży. To wtedy historia ta została opisana przez prasę, gdyż okazało się, że urzędujący premier polecił swemu współpracownikowi interweniować na posterunku policji, by doprowadzić do zwolnienia bywającej w jego domu 17-letniej córki imigrantów z Maroka.

Na kolejnych stronach powieści graficznej przedstawione zostały sądowe potyczki słowne Silvio Berlusconiego z oskarżającą go prokurator Ildą Boccassini. Zrelacjonowano też wyrok skazujący w sprawie nazwanej "Rubygate", który zapadł w czerwcu zeszłego roku. Wykorzystane zostały zapisy podsłuchów, jakie opublikowała wcześniej włoska prasa.

Współautor tekstu Gianni Barbacetto powiedział w Mediolanie podczas prezentacji komiksu: "Zawiera on trzy podstawowe składniki każdej opowieści, czyli seks, pieniądze, a przede wszystkim władza".

Luca Ferrara, który jest autorem rysunków, wyjaśnił zaś, że celowo są one wręcz szpetne, "nieprzyjemne do oglądania". "Chodzi o to - podkreślił - by to, co się wydarzyło, nikomu nie wydawało się fascynujące".

bEgJUlCR

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

bEgJUlDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)