Notowania

zagraniczna
24.04.2009 13:01

Włochy: Lista zabytków z L'Aquili do "zagranicznej adopcji"

Włoskie media opublikowały w piątek sporządzoną przez rząd listę 44 zabytków z L'Aquili i okolic, zniszczonych w rezultacie trzęsienia ziemi 6 kwietnia i przeznaczonych do odbudowy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Włoskie media opublikowały w piątek sporządzoną przez rząd listę 44 zabytków z L'Aquili i okolic, zniszczonych w rezultacie trzęsienia ziemi 6 kwietnia i przeznaczonych do odbudowy.

Zburzone kościoły i kilkusetletnie pałace mają zostać oddane innym krajom, jak to ujął premier Silvio Berlusconi, "do adopcji na odległość".

Szef rządu ma nadzieję, że odbudowę wielu z tych zabytków zadeklarują przywódcy G8, których Berlusconi chce zaprosić na lipcowy szczyt w tym właśnie mieście w Abruzji. Początkowo planowano, że spotkanie ośmiu prezydentów i premierów odbędzie się na wyspie Maddalena.

W czwartek Berlusconi zaproponował przeniesienie obrad do L'Aquili, co zaaprobował jego rząd. Włoskie media podają, że przychylnie odniosły się do tej propozycji Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Na liście zabytków "do adopcji" znajduje się między innymi katedra i Pałac Arcybiskupów w L'Aquili, a także tamtejsza bazylika Santa Maria di Collemaggio. To jeden z najbardziej znanych kościołów w mieście, zbudowany w XIII wieku z inicjatywy pustelnika Piotra z Murrone, który wbrew swej woli został wybrany na papieża przez kardynałów, chcących nim manipulować. Przyjął imię Celestyn V. Papieżem był tylko przez rok. W bazylice tej został pochowany.

Na liście umieszczono także kilka innych zniszczonych zabytkowych kościołów, klasztor błogosławionej Antonii, potężny zamek wybudowany przez Hiszpanów w XVI wieku, palazzo Ardinghelli, palazzo Branconi, palazzo Madama Margherita, teatr miejski oraz teren wykopalisk archeologicznych Amiternum.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ ap/

Tagi: zagraniczna, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz