Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Minister zdrowia: lekarze winni fiaska akcji szczepień

0
Podziel się

Włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio ostro skrytykował w środę lekarzy,
obarczając ich odpowiedzialnością za fiasko kampanii masowych szczepień przeciwko nowej grypie. W
tych dniach ujawniono, że wykorzystano zaledwie co 70 dawkę szczepionki, kupionej przez
ministerstwo zdrowia.

bEhhWtmJ

Włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio ostro skrytykował w środę lekarzy, obarczając ich odpowiedzialnością za fiasko kampanii masowych szczepień przeciwko nowej grypie. W tych dniach ujawniono, że wykorzystano zaledwie co 70 dawkę szczepionki, kupionej przez ministerstwo zdrowia.

"Postępowanie niektórych lekarzy, którzy nie szczepią się przeciwko grypie A, a co więcej odradzają to swoim pacjentom, jest naszym zdaniem absolutnie nie do usprawiedliwienia" - oświadczył minister.

Dodał następnie: "Nawet jeśli teraz sytuacja się uspokoiła, wirus może pojawić się ponownie wraz z nadejściem nowego roku".

bEhhWtmL

Dlatego zdaniem Fazio należy się zaszczepić.

Do tej pory we Włoszech zaszczepiło się około 690 tysięcy osób.

O fiasku akcji szczepień świadczy to, że zdecydowało się na nie około 14 procent lekarzy i pracowników opieki społecznej, a więc ludzi z grupy wysokiego ryzyka zarażenia się wirusem A/H1N1.

Wśród przedstawicieli innych grup zawodowych najbardziej narażonych na kontakt z nową grypą, na przykład Obrony Cywilnej, policji, wojska, odsetek zaszczepionych wynosi około 5 procent.

bEhhWtmR

Minister zdrowia zastrzegł, że na razie nie chce mówić o porażce kampanii, za którą odpowiada. Oceni to - dodał - kiedy się ona zakończy.

Na nową grypę zachorowało we Włoszech dotychczas ponad 3,6 miliona osób. W wyniku powikłań, połączonych z innymi ciężkimi chorobami, zmarło 149 osób.

Szczyt zachorowań minął w listopadzie.

Sylwia Wysocka (PAP)

bEhhWtmS

sw/ mc/

bEhhWtnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)