Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Partia Berlusconiego wyszła z koalicji

0
Podziel się

Partia byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego Forza Italia, reaktywowana po
rozpadzie kierowanego przez niego bloku centroprawicy, ogłosiła we wtorek, że wychodzi z koalicji
Enrico Letty. Szef rządu zapewnia, że nie martwi się o przyszłość gabinetu.

bEqozYid

Partia byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego Forza Italia, reaktywowana po rozpadzie kierowanego przez niego bloku centroprawicy, ogłosiła we wtorek, że wychodzi z koalicji Enrico Letty. Szef rządu zapewnia, że nie martwi się o przyszłość gabinetu.

Kierownictwo Forza Italia zapowiedziało, że we wtorek wieczorem zagłosuje razem z opozycją w Senacie przeciwko rządowemu projektowi budżetu na przyszły rok. Gabinet Enrico Letty połączył to głosowanie z wnioskiem o wotum zaufania, co jest częstą praktyką w przypadku ważnych ustaw.

"Nie ma już przesłanek ku temu, by Forza Italia pozostawała w koalicji" - oświadczył szef jej klubu parlamentarnego w Senacie Paolo Romani.

bEqozYif

Premier Letta zapewnił, że "wszystko pójdzie dobrze" w Senacie.

Ostatnie miesiące przyniosły definitywny rozpad wielkiego bloku centroprawicy pod nazwą Lud Wolności, kierowanego przez Silvio Berlusconiego. Formacja ta utworzyła w kwietniu z centrolewicą rząd wielkiej koalicji.

Wczesną jesienią z Ludu Wolności wystąpiła grupa kilkudziesięciu polityków wiernych dotychczas byłemu trzykrotnemu premierowi, nie zgadzając się z jego poleceniem, by opuścić rząd.

Wokół wicepremiera w rządzie Letty, do niedawna sekretarza generalnego Ludu Wolności Angelino Alfano utworzyła się formacja znana pod nazwą Nowa Centroprawica. Pozostaje ona w koalicji.

bEqozYil

Decyzję o przejściu Forza Italia do opozycji ogłoszono w przeddzień kluczowego głosowania w Senacie, które zadecyduje o politycznej przyszłości Berlusconiego. Głosowaniu zostanie poddany wniosek w sprawie wygaśnięcia jego mandatu jako osoby prawomocnie skazanej. Z parlamentarnej arytmetyki wynika, że wniosek ten zostanie przyjęty.

Były trzykrotny premier nazywa tę inicjatywę "zamachem stanu".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

bEqozYiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)