Notowania

włochy
04.09.2010 23:39

Włochy: "Rigoletto" dla miliarda ludzi na świecie

# dochodzą szczegóły; wypowiedź Placido Domingo #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą szczegóły; wypowiedź Placido Domingo #

04.09. Rzym (PAP) - Dla telewizyjnej widowni w 148 krajach, szacowanej na 1 miliard telewidzów, w Mantui na północy Włoch wystawiono w sobotę pierwszy akt opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto". Spektakl z Palazzo Te transmitowała na cały świat włoska telewizja publiczna RAI.

Akt drugi i trzeci zaprezentowane zostaną w niedzielę.

Organizatorzy tego ogólnoświatowego, przygotowanego z ogromnym artystycznym rozmachem przedsięwzięcia podkreślili, że nie jest to zwykłe przestawienie, lecz próba całkowitego dostosowania się do fabuły opery.

Śpiewacy na czele z odtwórcą głównej roli Placido Domingo, który po raz pierwszy wystąpił nie jako tenor, lecz baryton, znajdowali się naprawdę w miejscach i czasie przewidzianym przez Verdiego. Orkiestra grała zaś w Teatrze Bibiena w Mantui.

Akt drugi, w tamtejszym Palazzo Ducale zostanie wystawiony, zgodnie z librettem, w niedzielę o godz. 14, a trzeci - w plenerze nad rzeką Mincio tuż przed północą.

Reżyserem spektaklu, określonego jako "film na żywo" jest znany włoski filmowiec Marco Bellocchio. Kamerami kierował laureat Oscara Vittorio Storaro. Orkiestrę włoskiego radia i telewizji publicznej RAI poprowadził światowej sławy dyrygent Zubin Mehta.

Pomysłodawcą i realizatorem tego śmiałego przedsięwzięcia jest producent wielkich widowisk Andrea Andermann, który ma na swym koncie już dwie podobne realizacje: inscenizację "Toski" w Rzymie w 1992 roku oraz "Traviaty" w Paryżu osiem lat później.

Na transmisję z "Rigoletta" zaprosił widzów na całym świecie obecny na widowni Teatru Bibiena prezydent Włoch Giorgio Napolitano. "Pragnę, by w ten sposób wzrosły jeszcze bardziej wasze zainteresowanie i wasza sympatia dla Włoch"- powiedział. Operę Verdiego nazwał "arcydziełem reprezentującym wielką włoską tradycję operową".

"Jesteśmy dumni z tej tradycji"- dodał prezydent.

Placido Domingo jest zachwycony pierwszym aktem opery. "To było coś wspaniałego. Mamy nadzieję, że publiczność jest zadowolona "- powiedział artysta dziennikarzom tuż po zakończeniu transmisji.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz