Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Rząd chce zapisu w konstytucji o równowadze w finansach państwa

0
Podziel się

Rząd Włoch przyjął w czwartek projekt ustawy, na mocy której w konstytucji
kraju znalazłby się zapis o wymogu równowagi w finansach publicznych. To kolejny krok
antykryzysowy, podjęty przez gabinet Silvio Berlusconiego.

bEhFaUNx

Rząd Włoch przyjął w czwartek projekt ustawy, na mocy której w konstytucji kraju znalazłby się zapis o wymogu równowagi w finansach publicznych. To kolejny krok antykryzysowy, podjęty przez gabinet Silvio Berlusconiego.

Projekt dokonania zmiany w konstytucji, przyjęty na czwartkowym posiedzeniu rządu, trafi w najbliższym czasie do parlamentu.

Brak równowagi w finansach publicznych to największy obecnie problem Włoch. Borykają się one z zadłużeniem wynoszącym 120 procent PKB. Zmusiło to centroprawicowy rząd do przyjęcia programu oszczędnościowego, który ma przynieść dodatkowo ponad 54 miliardy euro do budżetu i doprowadzić do zrównoważenia finansów w 2013 roku. Najnowszą, uzupełnioną wersję tego pakietu Senat uchwalił w środę, a Izba Deputowanych ma to zrobić do soboty.

bEhFaUNz

Jednocześnie w czasie prac nad programem oszczędności rząd Silvio Berlusconiego wystąpił w lipcu z inicjatywą umieszczenia w konstytucji zapisu o wymogu równowagi w finansach państwa. Podobną poprawkę do ustawy zasadniczej przyjął niedawno parlament Hiszpanii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ az/

bEhFaUOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)