Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Szef MSZ krytykuje UE w związku z konferencją ONZ nt. rasizmu

0
Podziel się

Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini w
opublikowanym we wtorek wywiadzie skrytykował UE za to, że nie
potępiła antysemickich jego zdaniem treści zawartych w projekcie
dokumentu światowej konferencji na temat rasizmu, która odbędzie
się w kwietniu w Genewie pod auspicjami ONZ.

bEgGxnrF

Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini w opublikowanym we wtorek wywiadzie skrytykował UE za to, że nie potępiła antysemickich jego zdaniem treści zawartych w projekcie dokumentu światowej konferencji na temat rasizmu, która odbędzie się w kwietniu w Genewie pod auspicjami ONZ.

Włochy zapowiedziały wcześniej - jako pierwszy kraj UE - że nie wezmą udziału w obradach na znak protestu przeciwko temu dokumentowi.

"Niestety jeszcze raz Europa nie trzyma się razem" - powiedział Frattini w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Reformista". "Nie zamierzam milczeć, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych zasad Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej" - dodał. Podkreślił, że jedną z tych zasad jest "totalne odrzucenie antysemityzmu".

bEgGxnrH

Jednocześnie szef MSZ zadeklarował, że jego kraj może zmienić decyzję, jeśli pozostałe państwa UE zapewnią go o tym, że będą dążyć do zmiany treści dokumentu.

"Podjąłem stanowczą decyzję, którą jestem gotów wycofać, jeśli Europa będzie respektować zasady, które ja chcę zagwarantować" - oświadczył .

Ogłaszając decyzję o wycofaniu udziału Włoch w konferencji ONZ Franco Frattini powiedział, że w projekcie jej dokumentu znajdują się zapisy "nie do przyjęcia".

Włochy zakwestionowały następujący fragment: "Polityka Izraela na terytoriach palestyńskich stanowi pogwałcenie praw człowieka, zbrodnię przeciwko ludzkości i współczesną formę apartheidu".

bEgGxnrN

Kolejny sporny akapit brzmi: "Wyrażamy zaniepokojenie dyskryminacją rasową ze strony Izraela wobec Palestyńczyków i obywateli syryjskich na okupowanych wzgórzach Golan (...). Izrael grozi międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu".

Z udziału w konferencji wycofały się także Stany Zjednoczone, Izrael i Kanada. Watykan ogłosił, że będzie uczestniczyć w obradach.

Krytycy kwietniowej konferencji twierdzą, że państwa arabskie wykorzystają spotkanie jako forum do ataków na Izrael.

Prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder w wydanym oświadczeniu wyraził opinię, że konferencja ma na celu "nie walkę z rasizmem, ale krzewienie antyizraelskiej i antysemickiej propagandy w ramach ONZ".

bEgGxnrO

Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych argumentuje, że jest jeszcze czas na opracowanie tekstu, który wszyscy będą mogli zaakceptować.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ awl/ kar/

bEgGxnsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)