Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Tom dedykowany pamięci polonisty Pietro Marchesaniego

0
Podziel się:

We Włoszech ukazała się książka dedykowana pamięci wybitnego polonisty,
tłumacza literatury polskiej Pietro Marchesaniego, który zmarł w listopadzie zeszłego roku. W
zbiorze "Pietro Marchesani i kultura polska" znajdują się jego eseje i tłumaczenia.

We Włoszech ukazała się książka dedykowana pamięci wybitnego polonisty, tłumacza literatury polskiej Pietro Marchesaniego, który zmarł w listopadzie zeszłego roku. W zbiorze "Pietro Marchesani i kultura polska" znajdują się jego eseje i tłumaczenia.

Tom opracowała Laura Novati, która we wstępie przypomina, że 1968 roku Marchesani przyjął propozycję poprowadzenia lektoratu z języka włoskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie poznał literaturę polską. To była miłość od pierwszego wejrzenia - podkreśla autorka wspomnienia. W kolejnych latach włoski badacz rozpoczął prace nad współczesną literaturą polskiej.

Pierwszą książką , przetłumaczoną przez niego na włoski była "Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego w 1981 roku. Wkrótce potem swe zainteresowania skoncentrował na poezji. To jego zasługą jest przetłumaczenie i opracowanie włoskich wydań tomów poetyckich Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej. Dzięki niemu Noblistka stała się we Włoszech uwielbianą powszechnie poetką, witaną entuzjastycznie- jak podkreślała często prasa - niemal jak gwiazda rocka.

Pietro Marchesani, wykładowca literatury na uniwersytetach w Rzymie i w Genui zapoznał również swych rodaków z twórczością Witolda Gombrowicza, Bruno Schulza , Stanisława Jerzego Leca, Andrzeja Szczypiorskiego i Sławomira Mrożka. Napisał kilkanaście esejów na temat związków kultury i literatury polskiej oraz włoskiej. Otrzymał, o czym przypomina się w dedykowanym mu zbiorze, liczne odznaczenia we Włoszech i w Polsce, między innymi przyznane przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego, a także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego , nagrodę Transatlantyk od polskiego Instytutu Książki.

Zmarł 29 listopada zeszłego roku, tuż przed wielką sesją na temat twórczości Czesława Miłosza w Rzymie, w której miał uczestniczyć.

Książka dedykowana wybitnemu poloniście zostanie oficjalnie zaprezentowana 21 maja w Wiecznym Mieście podczas wieczoru w ramach festiwalu kultury polskiej Corso Polonia.(PAP)

sw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)