Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Uczczono 40 rocznicę nawiązania stosunków włosko-chińskich

0
Podziel się:

Orientalne latarnie i chińskie dekoracje na Placu Weneckim oraz chińskie hasła
wyświetlone na Koloseum - tak Wieczne Miasto powitało premiera Wena Jiabao, który przybył na
uroczyste obchody 40. rocznicy nawiązania przez Chiny stosunków dyplomatycznych z Włochami.

Orientalne latarnie i chińskie dekoracje na Placu Weneckim oraz chińskie hasła wyświetlone na Koloseum - tak Wieczne Miasto powitało premiera Wena Jiabao, który przybył na uroczyste obchody 40. rocznicy nawiązania przez Chiny stosunków dyplomatycznych z Włochami.

Cały czwartek włoski premier Silvio Berlusconi spędził razem ze swym chińskim odpowiednikiem, kładąc w swych wystąpieniach nacisk na nadzwyczajną wagę relacji, zwłaszcza handlowych, pomiędzy Rzymem a Pekinem. Włoskie media podały, że premier Chin wyraził wdzięczność za piękną oprawę, jaką nadano jego wizycie.

Całodzienne obchody zakończył uroczysty włosko- chiński wieczór w rzymskiej Operze, podczas którego wystąpiła orkiestra chińskiej Filharmonii.

Galę poprzedziło dwustronne forum ekonomiczne, podczas którego premierzy obu krajów zadeklarowali gotowość podniesienia wysokości dwustronnej wysokości wymiany handlowej - do 2015 roku - do 100 miliardów dolarów euro rocznie.

Podpisano 10 umów handlowych na sumę 2,25 miliarda euro i 7 umów międzyrządowych o współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, nauki, kultury, środowiska, finansów.

Szef rządu w Pekinie zapewniał, że Chiny oferują "stabilizację polityczną i socjalną" i zapewniają włoskim firmom "równe traktowanie". Wen Jiabao stwierdził - odnosząc się do zjawiska piractwa - że Chiny chcą bronić praw autorskich "tak z punktu widzenia administracyjnego, jak sądowego".

Wcześniej Silvio Berlusconi wyraził przekonanie: "PKB Chin w tym roku wzrośnie o ponad 10 procent, teraz jest to druga światowa gospodarka i pierwszy światowy eksporter, ale rytm jej rozwoju pozwala stwierdzić, że już wkrótce będzie pierwszą gospodarką" na świecie.

Zdaniem włoskiego premiera ten wzrost gospodarczy to "nadzwyczajny fenomen, który trzeba wykorzystać".

"Chciałbym zapewnić o pełnym podziwu uznaniu dla tego, co Chiny zrobiły i co robią w ostatnich latach w wymiarze międzynarodowym. (Chiński) premier nazywa to polityką harmonii, a przy wszystkich stołach międzynarodowych obrad Chiny prezentują się zawsze z pozytywną wolą załagodzenia wszystkich kontrastów i rozwiązania wszystkich sytuacji, wnosząc wkład pozytywnego nastawienia i mądrości" - oświadczył Silvio Berlusconi.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)