Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Z powodu protestów przerwano uroczystości pogrzebowe Priebkego

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o okolicznościach przerwania pogrzebu
#

bEqNVmth

# dochodzi informacja o okolicznościach przerwania pogrzebu #

15.10. Rzym (PAP) - Z powodu gwałtownych protestów i starć we wtorek w miasteczku Albano pod Rzymem przerwano uroczyści żałobne hitlerowskiego zbrodniarza wojennego Ericha Priebkego. Ceremonia miała odbyć się w kościele lefebrystów.

Po trwających kilka godzin zamieszkach w Albano, gdzie starli się ze sobą neonaziści i przeciwnicy uroczystości pogrzebowych zbrodniarza wojennego, postanowiono ostatecznie, że zostaną one przerwane. Decyzja zapadła po tym, gdy grupa manifestujących antyfaszystów wdarła się do kościoła tuż przed mszą. Wyprowadziła ich policja.

bEqNVmtj

Ksiądz w kościele lefebrystów, który miał odprawić mszę łacińską, zdjął ornat i opuścił ołtarz. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się ceremonia.

Wcześniej doszło do ataku protestujących na kondukt pogrzebowy z trumną hitlerowskiego zbrodniarza.

Napięcie było tak duże, że władze miasteczka położonego koło Castel Gandolfo apelowały wielokrotnie o spokój.

Erich Priebke zmarł w wieku 100 lat w piątek w Rzymie, gdzie odbywał karę dożywocia w areszcie domowym za udział w masakrze 335 mieszkańców Wiecznego Miasta w marcu 1944 roku. Oburzenie wywołało opublikowanie przez adwokata Priebkego jego "testamentu politycznego", pełnego negacjonistycznych tez i apologii hitleryzmu.

bEqNVmtp

Na miejsce uroczystości - mszy łacińskiej przy drzwiach zamkniętych - wybrano należący do lefebrystów Instytut Piusa X, a na przejazd trumny do Albano zgodził się szef władz prowincji rzymskiej, ostro skrytykowany następnie przez wielu polityków.

Wcześniej na zorganizowanie ceremonii w kościele nie zgodził się wikariat diecezji rzymskiej. Na jakąkolwiek uroczystość publiczną oraz pochowanie hitlerowskiego zbrodniarza w Rzymie nie wydały zgody władze miejskie.

Przyjęcia zwłok Priebkego odmówiły władze Argentyny, gdzie ukrywał się po wojnie przez pół wieku oraz jego rodzinna miejscowość w Niemczech.

Gdy we wtorek ogłoszono, że ceremonia pogrzebowa zostanie zorganizowana w podrzymskiej siedzibie lefebrystów, przyjechali tam zarówno włoscy neonaziści, którzy demonstrowali swe poglądy gestami faszystowskich pozdrowień jak i duża grupa protestujących. Po wielokrotnych starciach obu grup, rozdzieliła je policja. Policja interweniowała również, gdy manifestanci zaatakowali księdza lefebrystę przy wejściu do kościoła.

bEqNVmtq

Na widok konduktu żałobnego zmierzającego w kierunku kościoła lefebrystów protestujący wznieśli okrzyki "kat" i "mordercy".

W obliczu napięć i protestów burmistrz Albano Nicola Marini, który wcześniej próbował nie dopuścić do uroczystości żałobnej i polecił zamknąć ulice dla konduktu, zaapelował w imieniu lokalnych władz: "Wzywam wszystkich do spokoju, mimo że podtrzymujemy swój sprzeciw wobec tego wydarzenia". Wyraził zarazem opinię, że uroczystości "zraniły wrażliwość miasteczka".

Oburzenie uroczystościami u lefebrystów wyraził prezes rzymskiej wspólnoty żydowskiej Riccardo Pacifici. Powiedział, że Bractwo Piusa X to "wroga sekta".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bEqNVmtr

sw/ jm/

bEqNVmtK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)