Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Zakończyło się głosowanie w pierwszym dniu wyborów samorządowych

0
Podziel się

#
informacje m.in. o zakończeniu głosowania w pierwszym dniu i frekwencji, wypowiedzi polityków
#

bEgQsXFN

# informacje m.in. o zakończeniu głosowania w pierwszym dniu i frekwencji, wypowiedzi polityków #

15.05. Rzym (PAP) - W pierwszym dniu wyborów samorządowych w części Włoch zanotowano 53-procentową frekwencję w głosowaniu w gminach, a 40- procentową w wyborach do władz prowincji - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę.

W porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi frekwencja była niższa o 2 punkty procentowe.

bEgQsXFP

13 tysięcy lokali wyborczych będzie otwartych w poniedziałek od godziny 7.00 do 15.00. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest 12,8 miliona obywateli, czyli prawie jedna czwarta elektoratu we Włoszech.

Wybierani są przewodniczący oraz rady 11 prowincji, a także burmistrzowie i rady gminne i miejskie w 1315 miastach i miasteczkach, między innymi w Turynie, Mediolanie, Trieście, Neapolu, Catanzaro, Cagliari.

Za najważniejsze uważa się pojedynki w rządzonym od lat przez centroprawicę Mediolanie i pogrążonym w kolejnym "kryzysie śmieciowym" Neapolu, gdzie rządzi centrolewica. W obu tych miastach nazwisko premiera Silvio Berlusconiego znajduje się na pierwszym miejscu list kandydatów na radnych. To celowy zabieg szefa rządu, który wybory te traktuje jako plebiscyt swojej popularności. Sprawdzian ów odbywa się w wyjątkowym dla niego momencie, gdy przed mediolańskim sądem toczą się jednocześnie cztery jego procesy.

Centroprawicowa koalicja Berlusconiego pewna jest zwycięstwa. "Jest nie do pomyślenia, aby Mediolan nie był rządzony przez nas" - powiedział po oddaniu głosu premier Berlusconi, który całą swą energię poświęcił w ostatnich tygodniach udzielaniu poparcia ubiegającej się o reelekcję burmistrz tego miasta Letizii Moratti.

bEgQsXFV

"Liczymy na zwycięstwo w pierwszej turze" - oświadczył przewodniczący władz regionu Lombardia Roberto Formigoni z partii szefa rządu, Lud Wolności. "Wygramy za pierwszym razem" - zapowiadał natomiast lider koalicyjnej Ligi Północnej Umberto Bossi.

Największa siła centrolewicowej opozycji, Partia Demokratyczna (PD), ma nadzieję na spektakularne zwycięstwo jej kandydata na burmistrza Mediolanu, Giuliano Pisapii, a także na utrzymanie władzy w Turynie i Neapolu, gdzie ustępujących burmistrzów z tej partii zastąpią nowi przedstawiciele PD.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

bEgQsXGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)