Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Założyciel firmy Parmalat trafił do więzienia

0
Podziel się

Założyciel włoskiej firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanzi, skazany za
spowodowanie jej bankructwa i sprzeniewierzenie miliardów euro, został w czwartek doprowadzony do
więzienia w Parmie, gdzie zaczął odbywać karę 4 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności.

bEhzWZeJ

Założyciel włoskiej firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanzi, skazany za spowodowanie jej bankructwa i sprzeniewierzenie miliardów euro, został w czwartek doprowadzony do więzienia w Parmie, gdzie zaczął odbywać karę 4 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności.

W środę Sąd Najwyższy zmniejszył do takiego właśnie wymiaru początkową karę 8 lat i 1 miesiąca więzienia, na jaką 72-letni Tanzi został skazany za tzw. ażiotaż, czyli spekulacje na giełdzie.

Następnego dnia po Calisto Tanziego przyszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej, by doprowadzić go do zakładu karnego w jego rodzinnym mieście. Jego adwokaci próbowali nie dopuścić, aby musiał odbywać karę w więzieniu ze względu na wiek.

bEhzWZeL

To nie jedyny wyrok wydany wobec założyciela Parmalat, który jest uważany za sprawcę największego bankructwa w Europie. W grudniu 2010 roku były właściciel ósmej co do wielkości grupy przemysłowej we Włoszech, działającej na kilku kontynentach, otrzymał surowy wyrok 18 lat więzienia za oszukańcze bankructwo.

Upadłość Parmalatu została ogłoszona w 2003 roku po odkryciu dziury finansowej w wysokości 14,5 miliarda euro. Wskutek bankructwa ucierpiało ponad 30 tysięcy inwestorów i akcjonariuszy. Pieniądze ich przepadły w rezultacie ryzykownych operacji na giełdzie, niefrasobliwości kierownictwa i całej serii nieprawidłowości.

Dotychczas udało się odzyskać tylko część majątku firmy, między innymi w postaci kolekcji obrazów, jakie zgromadził Calisto Tanzi. (PAP)

sw/ akl/

bEhzWZfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)