Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoski Eni partnerem Rosnieftu na rosyjskim szelfie kontynentalnym

0
Podziel się:

Rosyjski Rosnieft i włoski Eni podpisały w środę w Moskwie, w obecności
premiera Rosji Władimira Putina, porozumienie o partnerstwie strategicznym, przewidujące m.in.
wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Barentsa i Morza Czarnego.

Rosyjski Rosnieft i włoski Eni podpisały w środę w Moskwie, w obecności premiera Rosji Władimira Putina, porozumienie o partnerstwie strategicznym, przewidujące m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Barentsa i Morza Czarnego.

Dwa koncerny utworzą w tym celu spółki joint venture, w których kontrolowany przez państwo Rosnieft otrzyma 66,7 proc. udziałów, a Eni - 33,3 proc. Włoski gigant zobowiązał się do zainwestowania w pierwsze fazy tych projektów 2 mld dolarów.

Jeśli próbne odwierty będą zachęcające, Rosnieft i Eni mogą zainwestować w projekty w Arktyce i na południu Rosji 100-125 mld USD. Wykonanie pierwszych odwiertów na Morzu Barentsa zaplanowano na lata 2025-26, a na Morzu Czarnym - na lata 2015-16.

W zamian za wpuszczenie Eni na rosyjski szelf kontynentalny Rosnieft uzyska dostęp do projektów włoskiego koncernu w krajach trzecich. W grę wchodzą przedsięwzięcia w Afryce Północnej, USA, w tym na Alasce i w Europie Północnej.

Rosnieft nie ma doświadczenia i własnych technologii głębokich wierceń, co zmusza go do szukania partnerów, z którymi mógłby wydobywać ropę i gaz w Arktyce oraz z trudno dostępnych złóż w samej Rosji.

W zeszłym tygodniu Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy, amerykański ExxonMobil, podpisały pakiet porozumień, które również przewidują wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na rosyjskim szelfie - na Morzu Karskim i Morzu Czarnym.

Także umowy Rosnieftu i ExxonMobil zakładają powołanie do życia spółek joint venture, w których rosyjski koncern otrzyma 66,7 proc. udziałów, a amerykański - 33,3 proc. ExxonMobil zobowiązał się również do zainwestowania w pierwsze fazy tych projektów 3,2 mld dolarów.

Porozumienia zakładają ponadto, że Rosnieft przejmie 30 proc. akcji w spółkach ExxonMobil wydobywających ropę i gaz z trudno dostępnych złóż w Teksasie oraz Kanadzie. Rosnieft otrzyma też po 30 proc. udziałów w 20 złożach amerykańskiego koncernu w Zatoce Meksykańskiej.

Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld USD.

Wicepremier Igor Sieczin, który w gabinecie Putina nadzoruje sektor paliwowo-energetyczny, oszacował, że inwestycje w projekt Rosnieftu i ExxonMobil na Morzu Karskim osiągną 200-300 mld dolarów, a na Morzu Czarnym - 50 mld USD. Wykonanie pierwszych odwiertów w obu miejscach zaplanowano na 2014 rok.

Ofertę współpracy na rosyjskim szelfie kontynentalnym Rosnieft skierował też do kilku innych koncernów zagranicznych. Wspólną eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie Rosnieft zaproponował także czterem prywatnym koncernom paliwowym w Rosji - Łukoilowi, Surgutnieftiegazowi, TNK-BP i Basznieftowi.

W zeszłym roku Rosnieft zrezygnował z partnerstwa strategicznego z brytyjskim BP. Natomiast Eni na Morzu Czarnym włączy się w projekt, z którego wycofał się amerykański Chevron.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)