Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o decyzję w sprawie lokalizacji Centrum Nauki w Katowicach

0
Podziel się:

Wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej w sprawie Centrum Nauki Skłodowska
- Curie w Katowicach złożyli przedstawiciele działającego na rzecz jego budowy stowarzyszenia.
Placówka ma powstać na tzw. wyspie kultury w ścisłym centrum miasta.

Wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej w sprawie Centrum Nauki Skłodowska - Curie w Katowicach złożyli przedstawiciele działającego na rzecz jego budowy stowarzyszenia. Placówka ma powstać na tzw. wyspie kultury w ścisłym centrum miasta.

Inicjatorzy idei - przedstawiciele środowiska naukowego regionu i władz Katowic - chcieliby, aby inspirowana warszawskim Centrum Nauki Kopernik instytucja rozpoczęła działalność w 2016 r., choć - jak przyznają - przed nimi jeszcze długa droga, a przedsięwzięcie nie ma na razie zapewnionego finansowania.

Jak poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zarejestrowano już stowarzyszenie Centrum Nauki Skłodowska Curie - Katowickie Towarzystwo na Rzecz Budowy. Przystąpiło ono do Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów Przyrodniczych ESCITE.

Stowarzyszenie wystąpiło także z wnioskiem do władz miasta o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Decyzji spodziewa się w przyszłym tygodniu.

Według wstępnych ustaleń, centrum miałoby powstać na dawnych terenach kopalni "Katowice", gdzie równolegle powstają takie obiekty, jak nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i centrum kongresowe. Sąsiadowałoby z planowanym również na tym terenie teatrem opery i baletu. Działkę pod budowę ma przekazać miasto.

Twórcy stowarzyszenia liczą też, że katowicki samorząd sfinansuje również koszty konkursu architektonicznego na projekt obiektu, który chcieliby ogłosić w ciągu roku. Koszt postępowania konkursowego to kilkadziesiąt do 100 tys. zł. Wkrótce ma też powstać Rada Programowa Centrum, z podzespołami zrzeszającymi ekspertów z różnych dyscyplin nauki.

Inwestycja miałaby być sfinansowana ze środków unijnych oraz samorządowych. Jej koszt jest szacowany na 400 - 500 mln zł. Podobnie jak Centrum Nauki Kopernik prezentowałaby naukę w przystępny i ciekawy sposób, poprzez interaktywne wystawy, prezentujące m.in. dorobek naukowy regionu.

Starania o powstanie obiektu w Katowicach wspiera śląski architekt Jan Kubec, który projektował Centrum Nauki Kopernik. "Takie centra muszą być utrzymywane, bo nie są dochodowe, choć mają pewien przychód. W niewiarygodny sposób podnoszą jednak poziom społeczeństwa, dlatego np. Unia Europejska chętnie dotuje takie projekty" - powiedział podczas czwartkowej konferencji. (PAP)

lun/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)