Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wnioski o postępowanie karne wobec funkcjonariuszy płockiego więzienia

0
Podziel się:

Prokuratura analizuje wnioski Służby Więziennej o wszczęcie postępowania
karnego wobec sześciu funkcjonariuszy płockiego zakładu karnego, w tym b. dyrektora tej placówki.
Ma to związek z ucieczką więźnia na początku września.

Prokuratura analizuje wnioski Służby Więziennej o wszczęcie postępowania karnego wobec sześciu funkcjonariuszy płockiego zakładu karnego, w tym b. dyrektora tej placówki. Ma to związek z ucieczką więźnia na początku września.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka płockiej prokuratury okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, śledczy otrzymali sprawozdanie z wewnętrznego postępowania służby więziennej, które zakończyło się w październiku.

Tuż po ucieczce osadzonego Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła dwa odrębne śledztwa: jedno dotyczące więźnia i jego tzw. bezprawnego samouwolnienia oraz drugie, dotyczące ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Służby Więziennej z płockiego zakładu karnego.

Śmigielska-Kowalska zaznaczyła, że na obecnym etapie oba śledztwa prowadzone są nadal w sprawie; nikomu nie przedstawiono zarzutów.

"Oprócz samego sprawozdania Służby Więziennej do prokuratury wpłynęły również wnioski o wszczęcie postępowań karnych przeciwko sześciu konkretnym funkcjonariuszom" - powiedziała PAP Śmigielska-Kowalska. Wyjaśniła, że wnioski wskazują m.in. na nieprawidłową kontrolę zabezpieczeń na terenie płockiego zakładu karnego oraz niewłaściwy nadzór przez przełożonych nad osobami odpowiedzialnymi za te zabezpieczenia.

Sprawozdanie wraz z wnioskami zostało włączone do akt śledztwa w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy płockiego zakładu karnego.

"W związku z wnioskami, w których wskazano konkretnych sześciu funkcjonariuszy, prokurator prowadzący śledztwo wystąpił o przekazanie przez Służbę Więzienną dokumentów, dotyczących m.in. zakresu obowiązków tych osób. Informacje z tych dokumentów będą konfrontowane z zawiadomień zawartych we wnioskach" - dodała Śmigielska-Kowalska.

Rzeczniczka płockiej prokuratury przyznała jednocześnie, że w drugim śledztwie - dotyczącym tzw. bezprawnego samouwolnienia więźnia - w najbliższym czasie "będą podejmowane czynności w celu przedstawienia zarzutu" osadzonemu.

Pod koniec października rzecznik dyrektora okręgowej Służby Więziennej w Łodzi kpt. Bartłomiej Turbiarz informował PAP, że w wyniku wewnętrznego postępowania w sprawie ucieczki osadzonego z płockiego zakładu karnego zostaną wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec 9 funkcjonariuszy tej placówki, a wobec co najmniej 10 innych funkcjonariuszy podjęte zostaną środki dyscyplinujące.

Do ucieczki z płockiego zakładu karnego doszło w nocy z 9 na 10 września. Osadzony wydostał się przez okno celi po przepiłowaniu krat. Przez funkcjonariuszy został zauważony, gdy był już na dziedzińcu zakładu. Udało mu się pokonać więzienny mur. Został ujęty przez policję w ciągu kilku minut, ok. 200 metrów od zakładu karnego. Podczas zatrzymania nie stawiał oporu.

Po ujęciu uciekiniera dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Łodzi powołał specjalną komisję, mającą zbadać wszystkie okoliczności zdarzenia. Jeszcze w trakcie postępowania wewnętrznego ówczesny dyrektor Zakładu Karnego w Płocku został odwołany, a na jego miejsce powołano pełniącego wcześniej stanowisko zastępcy dyrektora aresztu w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie).

W ramach postępowania wewnętrznego Służby Więziennej ustalono, że osadzony do przepiłowania krat w oknie celi użył małego pilnika typu iglak; nie stwierdzono natomiast by więźniowi pomagał ktoś w ucieczce.

Osadzony, który we wrześniu wydostał się za mur Zakładu Karnego w Płocku to mężczyzna w wieku ponad 50 lat, skazany na dożywocie, który do chwili ucieczki odbył prawie 10 lat wyroku. Obecnie przebywa w zakładzie karnym na terenie woj. łódzkiego. Został zakwalifikowany do kategorii osadzonych niebezpiecznych. (PAP)

mb/ bos/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)