Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojewoda kujawsko-pomorski znów upomina wójta Siedlimowa

0
Podziel się:

Kolejne wezwanie do "zaprzestania łamania
prawa" w sprawie zlikwidowanej szkoły podstawowej w Siedlimowie,
wystosował do wójta Jezior Wielkich wojewoda kujawsko-pomorski.
Zlikwidowana formalnie placówka walczy od kilku miesięcy o
przetrwanie.

Kolejne wezwanie do "zaprzestania łamania prawa" w sprawie zlikwidowanej szkoły podstawowej w Siedlimowie, wystosował do wójta Jezior Wielkich wojewoda kujawsko-pomorski. Zlikwidowana formalnie placówka walczy od kilku miesięcy o przetrwanie.

Decyzja o likwidacji szkoły w Siedlimowie zapadła przed rokiem, ale po ostatnich protestach rodziców uchwałę - z przyczyn formalnych - uchylił wojewoda. Sprawa czeka na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a w walkę o utrzymanie placówki włączył się wicepremier i minister edukacji Roman Giertych.

"Za niezgodne z prawem trzeba uznać działania wójta dotyczące odmowy wypłacania stypendiów socjalnych uczniom Szkoły Podstawowej w Siedlimowie, mimo że pieniądze na ten cel gmina otrzymała z budżetu państwa. Wobec bierności wójta podtrzymujemy także wcześniejsze zarzuty" - powiedziała w piątek Marzenna Drab, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Dotychczas wicewojewoda zarzucała wójtowi niezgodne z przepisami rozwiązanie stosunku pracy z dyrektorem i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Siedlimowie, niezapewnienie transportu i opieki uczniom oraz wykonywanie uchwały Rady Gminy Jeziora Wielkie o likwidacji szkoły. Zdaniem Marzenny Drab, wykonanie uchwały powinno poczekać do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny, mimo że prawnicy wojewody nie zwracali się do sądu o wydanie sądowego nakazu wstrzymania wykonania uchwały.

"Sprawa stypendiów socjalnych jest już rozwiązana. Rodzice powinni dostarczyć wraz z wnioskiem zaświadczenie o nauce dziecka w szkole, ale ponieważ placówka w Siedlimowie formalnie nie istnieje, na własną odpowiedzialność zarządziłem, by mimo to wypłacić tym kilkunastu rodzinom przysługujące ich dzieciom pieniądze" - powiedział PAP wójt gminy Jeziora Wielkie, Marek Maruszak.

Wójt zapewnił, że na dotychczasowe uwagi ze strony wojewody odpowiadał niezwłocznie i nigdy nie było już reakcji na jego pisma, więc uznał problemy za wyjaśnione. Osobiście próbował umówić się na rozmowę z urzędującym od trzech tygodni nowym wojewodą kujawsko-pomorskim, Zbigniewem Hoffmannem, ale do tej pory nie znalazł on dla wójta czasu na rozmowę.

Tymczasem w piątek wicewojewoda Marzenna Drab zagroziła, że upomnienie w sprawie stypendiów jest już ostatnim w sprawie szkoły i kolejne przypadki "naruszania prawa" przez wójta spowodują złożenie wniosku do premiera o jego odwołanie. Taką możliwość sugerował już na początku września wicepremier i minister edukacji Roman Giertych, który wówczas odwiedził Siedlimowo.

Krytycznej oceny władz gminy nie podzielają mieszkańcy gminy Jeziora Wielkie. W wyborach samorządowych wójt zdobył ponad 50 proc. głosów już w pierwszej turze wyborów, a do rady gminy weszły cztery osoby z jej poprzedniego grona, w tym jej przewodniczący, któremu powierzono tę godność także w nowej kadencji.

"Nie rozumiem, dlaczego urzędnicy nie chcą poczekać spokojnie do 14 grudnia, kiedy to NSA oceni legalność uchwały o likwidacji szkoły i może wreszcie okaże się, czy faktycznie to ja łamię prawo" - zaznaczył Maruszak.

Decyzja o zamknięciu niewielkiej szkoły i przeniesieniu uczniów do odległego o cztery kilometry Wójcina zapadła rok temu i była elementem programu naprawczego poważnie zadłużonej gminy Jeziora Wielkie. Za zgodą kuratorium, radni zdecydowali o zamknięciu placówki, ale po protestach rodziców uchwałę uchylił z przyczyn formalnych wojewoda.

W budynku szkoły w Siedlimowie od 1 września odbywają się normalne lekcje. Do świętującej w tym roku stulecie szkoły w Siedlimowie uczęszcza 77 uczniów. Placówka zatrudnia ośmiu nauczycieli i pracowników obsługi. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)