Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojewoda śląski: patriotyzm krwi zastępujemy odpowiedzialnością i pracą

0
Podziel się:

#
dochodzi relacja z dalszej części uroczystości, m.in. przemówień wojewody i marszałka
#

# dochodzi relacja z dalszej części uroczystości, m.in. przemówień wojewody i marszałka #

11.11. Katowice (PAP) - Patriotyzm krwi dziś zastępujemy patriotyzmem odpowiedzialności i patriotyzmem pracy - mówił podczas głównej ceremonii Święta Niepodległości w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

"Dziś o Polskę toczymy trudną dyskusję. Polska się zmienia, ale i nasz patriotyzm ulega zmianom. Patriotyzm krwi, tak ceniony przez naszych przodków, dziś zastępujemy patriotyzmem odpowiedzialności, patriotyzmem pracy i patriotyzmem dla wolnej, demokratycznej, niepodległej, kochanej naszej ojczyzny" - mówił przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach wojewoda.

Łukaszczyk zacytował m.in. słowa marszałka, wypowiedziane przez niego w Katowicach w 1918 r.: "Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig krwi".

"Jego myśl dzisiaj jest aktualna. Nasi przodkowie składali Polsce daninę krwi, my powinniśmy dawać daninę naszych talentów, solidnej pracy, a przede wszystkim umiejętności pomnażania dobra wspólnego. Budujmy zatem przyszłość naszej ojczyzny w zgodzie i poszanowaniu" - podkreślił Łukaszczyk.

Wojewoda cytował też słowa papieża Jana Pawła II: "Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu". Dziękował wszystkim, którzy przyszli zamanifestować "nasze święto radości, święto 11 listopada". "Bo my, pokolenie współcześnie żyjące, chcemy służyć tym wartościom" - zadeklarował.

Jak mówił marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz, w Święto Niepodległości należy "pokłonić się dziejom, bo historia Polski jest dla nas, współczesnych, znakomitą lekcją życia". "Wierzę też, że jesteśmy tutaj, bo kochamy naszą ojczyznę z całym jej historycznym dorobkiem i tym wszystkim, co nam dzisiaj daje" - zaznaczył.

"Uczestnicząc w uroczystościach związanych z największym świętem narodowym dowodzimy, że Rzeczpospolita to dla nas naprawdę wielka rzecz. To również dla nas manifestacja wewnętrznej siły, przywiązania do nadrzędnych wartości, do kraju, do ziemi. Taka postawa umacnia poczucie jedności wobec kolejnych wyzwań stojących wobec narodu, () buduje w nas wewnętrzną chęć do współuczestnictwa w budowaniu wolnego, szczęśliwego, wspólnego domu" - mówił Matusiewicz.

"Obchodzimy wspaniałe, radosne święto. Toteż wypada dostojnej jubilatce, ojczyźnie naszej, złożyć życzenia, pamiętając że składamy je sobie nawzajem. Zatem życzmy, by Polska była coraz piękniejsza, coraz bardziej przez nas kochana, byśmy o nią dbali, dobrze jej służyli i uczciwie pracowali. A ona, silna i niepodległa, niech odwdzięczy się, zapewniając nam szczęśliwe życie" - skonkludował marszałek woj. śląskiego.

Główne śląskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się rano od odsłonięcia tablicy pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Później w Archikatedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy w intencji ojczyzny.

W homilii abp Skworc zaapelował m.in. o zmiany publicznej debaty i międzyludzkich relacji w III RP; dbałości nie tylko o stan ekonomiczny ojczyzny, ale nade wszystko o duszę narodu. Prosił o pamięć o idei i dorobku ruchu społecznego Solidarności, a także o modlitwę i działania oddolne, społeczne, aktywizujące ludzi do służby ojczyźnie i jej racji stanu.

Po mszy zaproszeni goście, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy przeszli na Plac Bolesława Chrobrego pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna ceremonia, m.in. z przemówieniami, Niepodległościowym Apelem Pamięci oraz złożeniem kwiatów. Atrakcjami uroczystości były m.in. kilkukrotny przelot pary samolotów F-16, a także występ Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy pracy psa tropiącego i robota wykorzystywanego przez śląską policję, pokaz sprzętu oddziałów prewencji śląskiej policji oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości w Katowicach rozpoczęło się już w piątek. Od godz. 18 do drugiej w nocy chętni mogli - jak co roku - zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki wybudowanego w międzywojniu monumentalnego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. (PAP)

mtb/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)