Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Województwa Polski Wschodniej chcą utworzyć wspólne biuro w Brukseli

0
Podziel się:

Utworzenie wspólnego biura przedstawicieli
województw Polski Wschodniej w Brukseli, które będzie m.in.
promować te regiony pod katem gospodarki i turystyki,
zapowiedzieli w piątek w Białymstoku przedstawiciele Komisji ds.
Polski Wschodniej Związku Województw RP.

Utworzenie wspólnego biura przedstawicieli województw Polski Wschodniej w Brukseli, które będzie m.in. promować te regiony pod katem gospodarki i turystyki, zapowiedzieli w piątek w Białymstoku przedstawiciele Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP.

W obradach komisji uczestniczyli m.in. marszałkowie, wojewodowie i przewodniczący sejmików z pięciu województw Polski Wschodniej: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, i świętokrzyskiego, oraz wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

Jak poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, obrady dotyczyły przede wszystkim stanu wdrażania Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW), lepszej dystrybucji środków publicznych dla tych regionów, międzynarodowej trasy transportowej Via Carpatia oraz utworzenia w Brukseli wspólnego przedstawicielstwa.

Według Protasa, wspólne biuro zajmowałoby się przede wszystkim gospodarczą i turystyczną promocją regionów, która ma być finansowana z PO RPW. Działalność biura najprawdopodobniej także będzie dofinansowana z tego programu.

Zdaniem marszałka, wspólne biuro pozwoli pozyskiwać środki unijne na duże międzyregionalne i międzynarodowe projekty oraz zwiększy siłę przebicia tych regionów w Brukseli.

Marszałkowie opracowali też stanowisko w sprawie zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem Protasa, Sejm ma pracować nad nowelizacją tej ustawy w 2009 roku.

Samorządowcy zaproponowali, by w noweli ustawy zmienić sposób dystrybucji środków publicznych dla województw Polski Wschodniej. Chodzi o zastąpienie części dochodu z udziału w podatku CIT, udziałem w podatku VAT.

Zdaniem samorządowców, podatek VAT jest bardziej stabilnym źródłem dochodu, co pozwoli tym regionom na poprawę przyswajania środków unijnych oraz przyśpieszy rozwój tych województw. Zdaniem Protasa, taka zmiana w ustawie jest potrzebna, by do "niezamożnych" wschodnich województw skierować większy strumień pieniędzy, który pozwoli na spójny rozwój całego kraju.(PAP)

mwi/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)