Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Karzaj zaprasza do rozmów z rządem

0
Podziel się:

Zaapelował też do Pakistanu o ułatwienie negocjacji pokojowych z talibami po dziesięciu latach wojny w Afganistanie.

Wojna w Afganistanie. Karzaj zaprasza do rozmów z rządem
(ec.europa.eu)

_ - Aby zrealizować cele procesu pokojowego, zaprosiłem kierownictwo talibów do zaangażowania się w bezpośrednie rozmowy z rządem afgańskim _ - oświadczył Karzaj.* *Zaapelował też do Pakistanu o ułatwienie negocjacji pokojowych z talibami po dziesięciu latach wojny w Afganistanie.

Wielu afgańskich przywódców talibskich ma bazy w regionie przygranicznym w Pakistanie. Karzaj od dawna zabiega o pomoc Islamabadu w nawiązaniu kontaktów z nimi, lecz na razie jest odsyłany z kwitkiem - pisze agencja Associated Press.

_ - Podkreślając znaczenie poparcia Pakistanu dla procesu pokojowego, apeluję do bratniego rządu pakistańskiego o wsparcie i ułatwienie naszych wysiłków w celu prowadzenia bezpośrednich negocjacji _ z powstańcami (talibami) - dodał.

Talibowie, obaleni w roku 2001 przez koalicyjne siły zbrojne pod dowództwem USA, prowadzą od dziesięciu lat walkę z siłami Afganistanu i zachodnich sojuszników. W styczniu talibowie poinformowali o wstępnym porozumieniu w sprawie otwarcia biura łącznikowego w Katarze, które ma odegrać ważną rolę w negocjacjach pokojowych po 10 latach międzynarodowej interwencji wojskowej w Afganistanie. Media, powołując się na talibskie źródła, powiadomiły o rozpoczęciu w Katarze spotkań negocjatorów talibskich z przedstawicielami władz amerykańskich.

Sytuacja władz w Kabulu, jak pisze AFP, wydaje się w tych okolicznościach sprawą szczególnie delikatną. Agencja pisze, że prezydent Karzaj wydał w tej sprawie (negocjacji) kilka sprzecznych oświadczeń.

W nadanym dziś wywiadzie dla australijskiego kanału SBS prezydent Karzaj oświadczył, że _ każdego dnia _ rozmawia się z talibami. W miniony czwartek ten sam Karzaj oświadczył, że _ doszło do kontaktów między rządem afgańskim a talibami _. Ta wypowiedź Karzaja zirytowała przywództwo talibów.

_ - Islamski Emirat zdecydowanie dementuje doniesienia, że rozmawiamy z tą nierozważną administracją; nie mamy też zamiaru rozmawiać z administracją prezydenta Karzaja _ - oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Nazwy Islamski Emirat Afganistanu używali talibowie rządzący w Kabulu w latach 1996-2001.

Czytaj o wojnie w Afganistanie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t203682.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;afganistanie;talibowie;nie;chca;rozmawiac;o;pokoju,61,0,1027389.html) Nie chcą nawet słyszeć o zawieszeniu broni Miały być rozmowy pokojowe, a jest nowe nieporozumienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t138127.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/narkotyki;z;afganistanu;talibowie;beda;rozmawiac,238,0,1027054.html) W tej dziedzinie nawet Afganistan jest potęgą Zdaniem sekretarza generalnego Ban Ki Muna społeczność międzynarodowa przegrywa walkę z przemytem narkotyków z tego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t203682.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;talibowie;poinformowali;o;smierci;b;ministra;obrony,0,0,1024768.html) Nie żyje minister obrony. Żądają wyjaśnień Talibowie poinformowali o śmierci Obaidullaha Achunda, który był ich ministrem obrony w latach 90., kiedy rządzili Afganistanem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)