Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Syria. "Nie możemy zamykać oczu"

0
Podziel się

- Proszę członków Kongresu, z obu partii, by zjednoczyli się i działali na rzecz świata - przemawiał prezydent USA.

Wojna w Syria. "Nie możemy zamykać oczu"
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bErdwYhx

Prezydent Barack Obama przekonywał w oświadczeniu przekazanym w sobotę przez radio i internet, że jest świadom, iż Amerykanie są _ zmęczenie po dekadzie wojen _ i przekonywał, że atak na Syrię nie byłby _ interwencją na czas nieokreślony _, jak w Iraku i Afganistanie.

- _ Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Nie możemy zamykać oczu na takie widoki, jak te pochodzące z Syrii. To dlatego proszę członków Kongresu, z obu partii, by zjednoczyli się i działali na rzecz świata, jaki chcemy pozostawić naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom _ - apelował prezydent USA w cotygodniowym przemówieniu.

- _ Brak odpowiedzi na ten oburzający atak zwiększyłby ryzyko, że broń chemiczna może zostać użyta ponownie, że wpadnie w ręce terrorystów, którzy mogą jej użyć przeciwko nam, i że to wysłałoby straszny sygnał do innych państw - że gdyby użyły tej broni, to pozostanie to bez konsekwencji _ - mówił Obama.

bErdwYhz

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/281435.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/afganistan-irak-libia---zachod-juz-dawno-sie-skompromitowal-twierdzi-wojciech-jagielski-jak-bedzie-w-syrii,0,1372597.html?utm_source=strona-glowna&ut) *Afganistan, Irak, Libia - to kompromitacja Zachodu * Wojciech Jagielski mówi czym grozi interwencja Syrii.

Wszystko to, jak podkreślił, stanowi _ poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego _. Prezydent zapewnił, że każde działanie zbrojne byłoby ograniczone w czasie i skali, a jego celem byłoby _ odstraszenie władz Syrii przed użyciem gazu (bojowego) wobec własnego narodu oraz osłabienie jego zdolności do takich działań _.

Obama wypowiadał się po powrocie ze szczytu G20 w Petersburgu, na którym nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie działań zbrojnych przeciwko Syrii. USA oskarżają syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o dokonanie 21 sierpnia pod Damaszkiem ataku chemicznego, w którym zginęło ponad 1400 osób. Obama uznał, że zwróci się do Kongresu o zatwierdzenie decyzji o ataku zbrojnym na Syrię.

Jak zauważa portal BBC News, prezydenta USA czeka _ ciężki tydzień _, w którym będzie zabiegał o poparcie. Ma na to tylko kilka dni; Kongres wznawia obrady po wakacjach w poniedziałek. Izba Reprezentantów i Senat mają głosować nad rezolucją przedłożoną im przez Obamę w przyszłym tygodniu.

bErdwYhF

Media zwracają uwagę na notatkę szefa republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Erica Cantora, który napisał, że głosowanie może się odbyć _ w ciągu najbliższych dwóch tygodni _. Tak wynika z treści wewnętrznej notatki Cantora rozesłanej do Republikanów w piątek, omawiającej grafik jesienny Izby Reprezentantów i opublikowanej przez media w nocy z piątku na sobotę.

Według sondażu zleconego przez BBC i ABC News ponad jedna trzecia kongresmanów nie podjęła decyzji, czy poprze atak na Syrię czy też nie. Większość spośród tych, którzy podjęli już decyzję zapowiedziała, że będzie ona negatywna.Obama zwróci się z orędziem do narodu w sprawie Syrii w najbliższy wtorek.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia przekonana o winie Asada. Są dowody Państwa Unii Europejskiej zgadzają się, że dostępne obecnie dane wydają się prezentować mocne dowody na to, że winę za atak chemiczny pod Damaszkiem ponosi reżim syryjski - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sobotę w Wilnie.
"To pewne! USA uderzą". Asad nie ma szans Komisja Senatu USA stosunkiem głosów 10 do 7 już opowiedziała się za interwencją w Syrii.
Barackowi Obamie grozi polityczna klęska? -_ Głosowanie w sprawie interwencji w Syrii będzie wielkim testem dla Baracka Obamy _- uważa Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
bErdwYia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)