Notowania

wojna w syrii
09.04.2013 12:21

Wojna w Syrii. Al-Kaida przyznaje, że Front al-Nusra jest jej odgałęzieniem

Według ekspertów na tle rebelianckich ugrupowań walczących w tym państwie, grupa wyróżnia się dobrą organizacją, sprawną logistyką i źródłami finansowania za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Szef Al-Kaidy w Iraku Abu Bakr al-Bagdadi potwierdził, że dżihadystyczny Front al-Nusra, który w Syrii walczy z tamtejszym reżimem, jest odgałęzieniem kierowanej przez niego organizacji. Celem Frontu jest utworzenie w Syrii państwa islamskiego.

Oświadczenie Bagdadiego zostało zamieszczone na stronach wykorzystywanych przez islamistów. Oba ugrupowania będą odtąd zjednoczone pod hasłem Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie.

Eksperci i obserwatorzy już wcześniej podejrzewali, że Al-Kaida w Iraku i Front al-Nusra są ze sobą powiązane. Według ekspertów na tle rebelianckich ugrupowań walczących w Syrii Front wyróżnia się dobrą organizacją, sprawną logistyką i źródłami finansowania za granicą.

W swoim oświadczeniu Bagdadi zadeklarował gotowość sprzymierzenia się z innymi ugrupowaniami islamistycznymi _ pod warunkiem, że Syria i jej obywatele będą rządzeni według reguł dyktowanych przez Allaha _.

W Syrii Front al-Nusra jest znany głównie z zamachów samobójczych. Pierwsza publiczna deklaracja wideo tego ugrupowania ukazała się pod koniec stycznia 2012 roku. Zawierała ona wezwanie do dżihadu z _ odszczepieńczym _ reżimem Baszara el-Asada. W grudniu 2012 roku USA wpisały Front al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych.

W szeregach Frontu są głównie Syryjczycy, ale także wielu dżihadystów z zagranicy: Arabowie, w tym Palestyńczycy, przybysze z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także Europy. Według internetowych forów dżihadystów setki bojowników przekroczyły granicę iracko-syryjską, żeby przyłączyć się do walki z reżimem w Damaszku. ONZ szacuje, że trwający już dwa lata konflikt kosztował życie ponad 70 tys. ludzi.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii w Money.pl
Al-Kaida przyznała się do zabicia 48 żołnierzy Syryjczycy schronili się w Iraku przed atakiem rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.
Al-Kaida mu grozi. Chcą przejąć władzę Jordański radykał powiązany z Al-Kaidą zapowiedział, że jego ekstremistyczna organizacja przypuści śmiercionośne ataki w sąsiedniej Syrii.
Grożą Syrii interwencją. Będzie "nowa era" Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj może podjąć działania przeciwko organizacjom terrorystycznym w północnej Syrii.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz