Notowania

wojna w syrii
14.03.2012 09:45

Wojna w Syrii. Siły rządowe odbiły miasto Idlib

Siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi całkowicie przejęły kontrolę nad znajdującym się dotychczas w rękach rebeliantów miastem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi całkowicie przejęły kontrolę nad znajdującym się dotychczas w rękach rebeliantów miastem na północnym zachodzie Syrii. Atak trwał cztery dni.

_ - Od wczorajszego wieczora nie ma już walk. Opozycyjna Wolna Armia Syryjska wycofała się, a regularne wojska rządowe opanowały całe miasto i przeszukują dom po domu _ - powiedział agencji AFP jeden z rebeliantów. Dodał, że siły reżimowe dokonywały aresztowań do rana.

_ - Wolna Armia Syryjska wolała się wycofać. Wszyscy wiedzą, że nie ma możliwości przeciwstawienia się regularnej armii _ - zaznaczył powstaniec. Wczoraj związana z syryjskimi władzami gazeta _ Al-Watan _ poinformowała, że trwająca od kilku dni ofensywa na Idlib dobiegła końca.

Siły reżimu Asada opanowały Idlib dwa tygodnie temu po przejęciu kontroli nad Baba Amro, dzielnicą miasta Hims na zachodzie kraju, które również było ośrodkiem rebelii przeciwko Asadowi; w ostrzale artyleryjskim zginęły tam setki osób.

Antyreżimowa rewolta trwa w Syrii od roku. Według szacunków ONZ dotychczas zginęło co najmniej 7,5 tys. osób. Mające siedzibę w Londynie Obserwatorium Praw Człowieka utrzymuje natomiast, że śmierć poniosło już prawie 8,5 tys. ludzi, w większości cywilów.

O wojnie w Syrii czytaj w Money.pl
Obama jest naiwny? Agenci nie mają złudzeń W ocenie analityków, siły reżimowe są wystarczająco dobrze wyposażone, by odeprzeć ofensywę powstańców.
Oko w oko z Asadem. Przerwie masakrę? Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej, były sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan zamierza spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem.
Hillary Clinton wezwała żołnierzy do buntu Szefowa amerykańskiej dyplomacji zaapelowała do syryjskich żołnierzy, by nie wypełniali rozkazów atakowania przeciwników prezydenta Baszara el-Asada.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz