Notowania

wośp
24.05.2010 14:11

WOŚP kupuje sześć tomografów komputerowych

Sześć tomografów komputerowych o wartości ok. 20 mln zł to pierwsze urządzenia, jakie Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamierza kupić za pieniądze zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sześć tomografów komputerowych o wartości ok. 20 mln zł to pierwsze urządzenia, jakie Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamierza kupić za pieniądze zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP.

Jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie konkursu ofert, urządzenia mają zostać przekazane specjalistycznym ośrodkom w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie i Kielcach.

Wiceprezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka przypomniał, że wyposażenie szpitali w wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny to kontynuacja rozpoczętych w zeszłym roku przez WOŚP działań zmierzających do uruchomienia Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci. Na ten cel przeznaczone są środki zarówno z tegorocznego, jak i ubiegłorocznego Finału WOŚP.

Za pieniądze zebrane w zeszłym roku fundacja kupiła 61 aparatów USG, które trafiły do 61 ośrodków, tworząc sieć punktów wczesnej diagnostyki dziecięcej. Środki zebrane w tym roku przeznaczone są na wyposażenie głównych dziecięcych klinik onkologicznych.

"Najpierw kupiliśmy sprzęt, który miał znaleźć się w szpitalach jak najbliżej miejsca zamieszkania, do wstępnej diagnostyki. Następnie kupujemy sprzęt do tych ośrodków, gdzie dzieci, u których wykryte zostaną nowotwory, będą leczone" - tłumaczył prof. Maruszewski.

Owsiak zaznaczył, że Fundacja WOŚP kupuje tyle sprzętu, ile jest potrzebne. Jego zdaniem za 2-3 miesiące aparatura będzie już pracować. Zaznaczył, że kolejnym krokiem fundacji będzie akcja informacyjna skierowana do rodziców, która uświadomić ma, jak ważne są regularne badania dzieci.

Jak powiedział Krajowy Konsultant ds. Onkologii Dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk, urządzenia kupione przez WOŚP umożliwiają precyzyjną diagnostykę wielu schorzeń, nie tylko onkologicznych. "Dają możliwość szybkiej, małoinwazyjnej diagnostyki. Badanie trwa krótko, co ma duże znaczenie, bo dzięki temu nie będzie musiało być wykonywane w znieczuleniu. Wykorzystuje mniejszą dawkę promieniowania, a to ważne, ponieważ przy chorobach onkologicznych badanie trzeba często powtarzać" - mówił.

Prof. Kowalczyk poinformował, że nowotwory rozpoznaje się u ok. 1,2 tys. dzieci rocznie, do tego dochodzi 500-600, u których następują nawroty, co daje ok. 2 tys. dzieci rocznie w trakcie intensywnego leczenia.

Ocenił, że dzięki programowi, który uruchamia WOŚP, o kilkanaście procent może zwiększyć się wyleczalność nowotworów, co oznacza, że można uratować ok. 100 dzieci rocznie.

W czasie tegorocznego Finału WOŚP zebrano blisko 43 mln zł. (PAP)

akw/ pz/ bk/

Tagi: wośp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz