Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 22:37

WOŚP zagrała w Skandynawii i na Islandii

W pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku odbył się w niedzielę 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Sztokholmie, Malmoe oraz Goeteborgu zebrano łącznie ok. 89 tys. koron (ponad 41 tys. złotych).

Podziel się
Dodaj komentarz

W pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku odbył się w niedzielę 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Sztokholmie, Malmoe oraz Goeteborgu zebrano łącznie ok. 89 tys. koron (ponad 41 tys. złotych).

Polonia ze Sztokholmu do zbiórki włączyła się po kilkuletniej przerwie. Jak poinformowała PAP jedna z organizatorek finału WOŚP w Szwecji Joanna Janasz, kwesta w Sztokholmie przyniosła kwotę ok. 36 tys. koron. W Malmoe zebrano 40 tys. koron, zaś w Goeteborgu 13 tys. koron.

W ramach WOŚP w sztokholmskim centrum konferencyjnym ABF zorganizowano w niedzielę koncert, podczas którego wystąpiła m.in. polska piosenkarka mieszkająca w Szwecji Teresa Tutinas. Aukcję podarowanych przez sponsorów przedmiotów poprowadził warszawski aktor Grzegorz Damięcki. Zlicytowano m.in. bilet na koncert Budki Suflera oraz pluszowego misia przekazanego przez założoną przez Polaków w Sztokholmie firmę Bukowski, znanego na świecie producenta maskotek.

Zbiórkę na rzecz WOŚP, licytacje i koncerty zorganizowano także w dwóch innych szwedzkich miastach: Malmoe oraz Goeteborgu.

W Norwegii inicjatywę Jurka Owsiaka wspierała Polonia nie tylko w Oslo, ale i w Stavanger. Na aukcję przekazano m.in. złoty medal mistrzostw Norwegii w łucznictwie Anny Stanieczek oraz piłkę NBA z podpisem Marcina Gortata, przywiezioną ze Stanów Zjednoczonych przez jednego z Polaków.

Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert WOŚP oraz licytacja przedmiotów w stolicy Islandii, Reykjaviku. Do akcji włączyli się islandzcy artyści, a impreza promowana była po islandzku na oficjalnej stronie miasta.

Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne i aparaty USG.

W tym roku WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego finału fundacja WOŚP wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ zab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz