Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono dyplomy dla najlepszych szpitali 2008 roku

0
Podziel się:

(dochodzą szersze dane z rankingu)

(dochodzą szersze dane z rankingu)

28.10.Warszawa (PAP) - Podczas uroczystej gali w Warszawie wręczono we wtorek dyplomy przedstawicielom najlepszych polskich szpitali. W kategorii szpitali publicznych pierwsze miejsce zdobyło Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Ranking szpitali niepublicznych wygrało Pleszewskie Centrum Medyczne, a w kategorii szpitali monospecjalistycznych zwyciężyło Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W kategorii szpitali publicznych (wielospecjalistycznych i onkologicznych) na kolejnych miejscach, po zwycięskim Centrum Onkologii w Bydgoszczy, znalazły się: szpital specjalistyczny w Grodzisku Mazowieckim, szpital wojewódzki w Zamościu, szpital specjalistyczny w Chojnicach, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie.

Odrębną kategorię w rankingu stanowiły szpitale publiczne, monospecajlistyczne (bez onkologicznych). Tutaj, tuż za siemianowickim Centrum Oparzeń, uplasował się Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, następnie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz warszawski Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia.

W kategorii szpitali niepublicznych najlepszy po Pleszewie okazał się wrocławski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare, na kolejnych miejscach znalazły się: warszawskie Centrum Medyczne Damiana oraz chorzowska Lecznica Dzieci i Dorosłych.

W sumie w rankingu uczestniczyło 256 szpitali prowadzących procedury zabiegowe, w tym 11 niepublicznych szpitali, których właścicielem jest samorząd. Punkty przyznawano za zarządzanie i jakość opieki nad pacjentami.

"Od pięciu lat możemy zaobserwować stały, powolny wzrost oceny szpitali" - powiedział Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które ranking szpitali przeprowadziło dla dziennika "Rzeczpospolita".

Bedlicki podkreślił, że 62 proc. wszystkich szpitali biorących udział w rankingu ma dodatni wynik finansowy (przy 14 proc. w 2004 roku).

"Wbrew temu, co na temat systemu zdrowia twierdzą katastrofiści, że system ochrony zdrowia upadł i nie da się go podnieść, mamy tutaj obraz zwiększającej się jakości" - powiedział prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

"Z rankingu wynika, że pacjenci leczą się w coraz lepiej zarządzanych, w coraz bezpieczniejszych, w coraz bardziej efektywnie finansowanych szpitalach" - dodał.

Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Marek Haber wskazał, że szpitale "funkcjonując w warunkach rynkowych, muszą ze sobą konkurować pod względem jakości świadczeń".

Ranking szpitali, według Habera pozwala uzyskać obiektywne informacje o jakości usług medycznych, zarządzania, bezpieczeństwie, co służy przede wszystkim pacjentom.

W zestawieniu 100 placówek publicznych szpitale warszawskie znalazły się w ostatniej dwudziestce rankingu. Instytut Hematologii i Transplantologii na 84. pozycji. Pozostałe dwa: na miejscu 90 (Szpital Bródnowski) i 93 (Centrum Leczniczo- Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy Attis).

Nie dotyczy to jednak publicznych szpitali monospecjalistycznych (z wyłączeniem onkologicznych) oraz placówek niepublicznych. W pierwszej z tych kategorii warszawski Instytut Kardiologii znalazł się na czwartej pozycji, a Szpital Specjalistyczny im. św. Zofii na szóstej.

Z kolei w kategorii stołecznych placówek niepublicznych Centrum Damiana zajmuje trzecie miejsce, a Centrum Medyczne Enel-Med siódme. (PAP)

kno/ js/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)