Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wręczono nagrody w konkursie "Jestem szefową"

0
Podziel się:

Biskupka, Komendantka Główna Policji, kapitan drużyny siatkówki - to role,
w których w przyszłości widzą siebie nastoletnie laureatki konkursu "Jestem szefową",
organizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

*Biskupka, Komendantka Główna Policji, kapitan drużyny siatkówki - to role, w których w przyszłości widzą siebie nastoletnie laureatki konkursu "Jestem szefową", organizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. *

W środę na uroczystej gali w KPRM rozdano nagrody w III edycji konkursu "Jestem szefową", skierowanego do uczennic I i II klas szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest wzmacnianie postaw przywódczych dziewcząt oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek w Polsce. Zadaniem uczestniczek było wyobrazić sobie siebie w roli szefowej i opisać, jakie mają cele, co robią na tym stanowisku, dlaczego zdecydowały się je pełnić, czy to, że są kobietami, ma wpływ na sprawowanie władzy.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzą liderzy i liderki polskiej sceny politycznej i gospodarczej, wybrało 20 finalistek, które ich zdaniem mają największy potencjał przywódczy.

"Marzenia są motorem w życiu, który może zaprowadzić w bardzo odległe zakątki. Są początkiem wszystkiego. (...) Teraz jest w Polsce bardzo sprzyjający czas, aby realizować marzenia. Badania pokazują, że 66 proc. polskich nastolatek chce wykonywać prestiżowe zawody. Kobiety chcą sięgać po więcej, niczego przy tym nie tracąc - chcą mieć pracę i rodzinę. Jestem przekonana, że nasze laureatki osiągną sukces właśnie dlatego, że mają marzenia" - mówiła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas dodała, że aby osiągnąć wymarzone cele, oprócz marzeń i determinacji, potrzebne jest również wsparcie ludzi w najbliższym otoczeniu, np. rodziców i nauczycieli. "Tu na sali są liderki. Dziś są liderkami w konkursie, jutro w życiu publicznym - w polityce, biznesie, w swoich lokalnych społecznościach" - mówiła.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda podkreślił, że Polska potrzebuje takich kobiet. "Potrzebujemy zmiany ról, wspólnie będziemy zmieniać przyszłość" - przekonywał, życząc laureatkom konkursu zrealizowania planów.

W konkursie pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Górecka, uczennica LO im. Adama Mickiewicza w Górze za pracę "Biskupka", drugie miejsce zajęła Sonia Dąbek z Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy za pracę pt. "Miałam tylko posprzątać", w której wcieliła się w rolę Komendantki Głównej Policji, trzecie miejsce przypadło Izabelli Gablankowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, za pracę pt. "Mama", w której opisuje siebie jako kapitana drużyny siatkówki. Przyznano także 12 wyróżnień.

Finalistki konkursu zaproszono na dwa dni do Warszawy wraz z rodzicami i nauczycielami. W tym czasie zaplanowano m.in. spotkania z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie polityki, biznesu i mediów. Istotnym elementem konkursu w tej edycji jest objęcie finalistek, a także towarzyszących im rodziców i nauczycieli programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach. Ma to wyposażyć uczestniczki w narzędzia, które pozwolą im w przyszłości pełnić funkcję liderek we wszystkich obszarach życia społecznego.

Ponadto wszystkie laureatki oraz wyróżnione otrzymały nagrody specjalne w postaci wyjazdu do Brukseli od zasiadających w Kapitule posłów do Parlamentu Europejskiego: prof. Danuty Huebner, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Danuty Jazłowieckiej, Sidonii Jędrzejewskiej, Małgorzaty Hanzlik, dr Jana Olbrychta, Bogusława Sonika, Tadeusza Zwiefki.

Na tegoroczną III edycję konkursu napłynęło blisko 360 prac z całej Polski. (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)