Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono odznaczenia w 14. edycji programu "Chroniąc Pamięć"

0
Podziel się:

Ordynator Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ prof. Aleksander B.
Skotnicki, od lat zajmujący się popularyzowaniem historii żydowskich mieszkańców Krakowa, to jeden
z laureatów programu "Chroniąc Pamięć". Dyplomy wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Ordynator Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ prof. Aleksander B. Skotnicki, od lat zajmujący się popularyzowaniem historii żydowskich mieszkańców Krakowa, to jeden z laureatów programu "Chroniąc Pamięć". Dyplomy wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Odznaczenie "Chroniąc Pamięć" jest nadawane Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Honorowane są zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz władze miast.

Honorowe dyplomy wręczyli laureatom minister kultury Bogdan Zdrojewski i ambasador Izraela Zvi Rav-Ner.

"Staramy się budować otwartość, życzliwość i tolerancję, a przede wszystkim - szacunek do przeszłości i dziedzictwa. Dziękujemy dziś zatem instytucjom i osobom prywatnym, które o to dbają. (...) Robią to z pasją i dzięki własnej wrażliwości" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podczas tegorocznej, 14. edycji wyróżniono 11 laureatów z Bielska Podlaskiego, Grodziska Mazowieckiego, Kielc, Knyszyna, Koziegłów, Krakowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Nowej Wsi koło Wronek, Sokołowa Podlaskiego, Szczekocin i Warszawy.

Jednym z laureatów został prof. dr hab. Aleksander B. Skotnicki, lekarz-społecznik, ordynator Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako prezes zarządu Fundacji "Stradomskie Centrum Dialogu" od wielu lat zajmuje się odkrywaniem i popularyzowaniem historii żydowskich mieszkańców Krakowa. Jest autorem licznych opracowań m.in. "Społeczność Żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o Niepodległość" oraz "Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", a także wystaw fotograficznych dokumentujących różne aspekty żydowskiego życia.

Doceniono również działalność Ochotniczego Hufca Porządkowania Cmentarza Żydowskiego im. Józefa Rajnfelda z Warszawy - to zrzeszająca ponad 120 członków inicjatywa powstała na portalu Facebook w 2010 r. Jej założycielem i pomysłodawcą jest poeta i prozaik Jacek Dehnel, a administratorami Piotr Sunderland i Alicja Mroczkowska. Od wiosny do jesieni raz w miesiącu grupa wolontariuszy - Polaków, polskich Żydów i obcokrajowców - spotyka się przy pracach porządkowych na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Działania odbywają się w porozumieniu z zarządem cmentarza i pod okiem mentora grupy Jana Jagielskiego z ŻIH. Przy okazji Ochotnicy zapoznają się z historią nekropolii i biografiami pochowanych na niej dawnych mieszkańców Warszawy.

Uhonorowano również: Roberta Augustyniaka, Stowarzyszenie "Europa i My" z Grodziska Mazowieckiego oraz burmistrza Grodziska Grzegorz Benedykcińskiego; zastępcę burmistrza Knyszyna, wiceprezesa Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego im. Zygmunta Augusta Krzysztofa Bagińskiego; prezesa założonego w 2005 r. w Kielcach Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdana Białka; dziennikarkę lokalnego tygodnika "Wieści Sokołowskie", pasjonatkę historii swojego miasta Katarzynę Markusz z Sokołowa Podlaskiego; Piotra Pojaska (Nowa Wieś pod Wronkami) - inicjatora sprzątania i renowacji zaniedbanych cmentarzy dawnych mieszkańców gminy Wronki; Annę Wieczorek i Mirosława Skrzypczyka ze Szczekocin, którzy są koordynatorami projektów Zespołu Szkół w Szczekocinach działającego na polu współpracy polsko-żydowskiej; Ochotniczą Straż Pożarną "Stołpno" (Międzyrzec Podlaski), której pracownicy w sierpniu 2010 r. przenieśli na międzyrzecki kirkut odnalezione resztki macew; Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, które zrealizowało
projekt "Przesyłka do Yad Vashem" oraz Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny z Bielska Podlaskiego.

Program "Chroniąc Pamięć" prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Rakowie i Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, a także osoby indywidualne, m.in. prawnika Michaela Traisona.(PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)