Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wręczono Złote Maski, nagrody teatralne województwa śląskiego

0
Podziel się

m.in. inne nazwisko nagrodzonej aktorki.
#

bEgzOKbV

m.in. inne nazwisko nagrodzonej aktorki. #

22.03. Bielsko-Biała (PAP) - Doroczne nagrody Złotych Masek wręczone zostały po raz 43. podczas poniedziałkowej gali w bielskim Teatrze Polskim twórcom teatru z województwa śląskiego, którzy wyróżnili się w minionym roku. Wyróżnienia przyznaje marszałek województwa.

W kategorii "aktorstwo - rola męska" tryumfował Kuba Abrahamowicz za rolę Zeze w spektaklu "Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro Vasconcelosa w reżyserii Roberta Talarczyka w bielskim Teatrze Polskim. Jest to opowieść rodzącej się czułości i jej wadze w życiu człowieka.

bEgzOKbX

Za rolę kobiecą nagrodę otrzymała Beata Deutschman, która wcieliła się w Panią Smith w spektaklu "Łysa śpiewaczka" Eugene'a Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. To komedia, której widzowie przenoszą się w rzeczywistość języka i pustosłowia płynących z ekranów telewizorów; w świat śmieszny do łez, a zarazem tragiczny.

Za reżyserię nagrodę odebrali ex aequo: Grzegorz Kempinsky za spektakl "Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Attila Keresztes za "Iwonę księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Za rolę w teatrach lalkowych na "Złotą Maskę" zasłużyła Marta Popławska ze tytułową rolę w spektaklu "Joanna d`Arc" w reżyserii Karela Brozka w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach.

"Złote Maski" rozdano za scenografię - Ewa Farkasova za "Tristana i Izoldę" oraz lalki i kostiumy do "Podróży Guliwera" w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, a także choreografię - Jakub Lewandowski za "Hotel Nowy Świat" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Twórcy "Pana Twardowskiego" Waldemara Wolańskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie otrzymali nagrodę za "Spektakl dla dzieci"

bEgzOKcd

W tegorocznej edycji nie przyznano nagrody w kategoriach "spektakl roku" oraz "rola wokalno-aktorska". (PAP)

szf/ ura/

bEgzOKcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)