Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wriemia Nowostiej": Patriarchat Moskiewski zabiega o sojusz polityczny z Watykanem

0
Podziel się:

Wygląda na to, że Patriarchat Moskiewski w
imię strategicznego sojuszu z Watykanem na europejskiej arenie
politycznej, gotów jest zatrzeć rozbieżności w poglądach z
katolikami w Rosji - tak dziennik "Wriemia Nowostiej" komentuje w
poniedziałek zeszłotygodniową wizytę metropolity Cyryla w
Watykanie i jego rozmowy z Benedyktem XVI.

Wygląda na to, że Patriarchat Moskiewski w imię strategicznego sojuszu z Watykanem na europejskiej arenie politycznej, gotów jest zatrzeć rozbieżności w poglądach z katolikami w Rosji - tak dziennik "Wriemia Nowostiej" komentuje w poniedziałek zeszłotygodniową wizytę metropolity Cyryla w Watykanie i jego rozmowy z Benedyktem XVI.

Zdaniem moskiewskiej gazety, "nawet z okrągłych, ostrożnych sformułowań", jakich metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl użył do opisania swojej bezprecedensowej wizyty u papieża, jasno wynika, że "zarówno Stolica Apostolska, jak i Patriarchat uważają za konieczne nasilenie działań zmierzających do podniesienia autorytetu chrześcijaństwa na Starym Kontynencie i zachowania przez Europejczyków chrześcijańskich wartości".

"Wszystko wskazuje na to, że w obliczu stopniowej islamizacji Europy, a także postępującej liberalizacji obyczajów (...) zachodni i wschodni chrześcijanie mogą chwilowo zapomnieć nie tylko o swoich dawnych sporach, ale również nowych - o prozelityzmie i terytoriach kanonicznych" - pisze "Wriemia Nowostiej".

Według dziennika, metropolita Cyryl i Benedykt XVI uzgodnili wspólne stanowisko obu kościołów m.in. w takich kwestiach, jak prawa i godność człowieka, bioetyka oraz rodzina. "Sporne zagadnienia, jeśli były omawiane, to nie afiszowano się z nimi, choć przed audiencją dla wysłannika Patriarchatu papież przyjął delegację rosyjskich katolików z metropolitą moskiewskim, arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem, który zapewne opowiedział o problemach wiernych i duchownych w Rosji" - konstatuje "Wriemia Nowostiej".

"Od Josepha Ratzingera, który ma opinię bardziej konserwatywnego i praktycznego niż Jan Paweł II, od dawna - zwłaszcza po niepowodzeniu próby uczynienia z chrześcijaństwa jednego z filarów europejskiej konstytucji - oczekiwano konkretnych kroków w kierunku politycznego sojuszu z prawosławiem. I Benedykt XVI - jak ujął to metropolita Cyryl - +rzeczywiście zainicjował konkretne działania, sprzyjające zbliżeniu obu Kościołów+" - pisze gazeta.

"Wriemia Nowostiej" podkreśla, że mimo "wyraźnego nasilenia pracy dyplomatycznej", wciąż nie ma mowy jak o "pełnowartościowym sojuszu" obu kościołów, tak i spotkaniu papieża z patriarchą Aleksym II.

"Ważne jest to, że postać obecnego papieża w znacznie mniejszym stopniu irytuje hierarchów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej niż osoba jego poprzednika. Potężna charyzma Jana Pawła II sama w sobie mogła być uważana za zagrożenie i pokusę dla chwiejnych prawosławnych. Nie należy też zapominać, że wbrew częstym oświadczeniom zmarłego papieża o pragnieniu odwiedzenia Rosji, realną politykę Watykanu na gruzach Związku Radzieckiego trudno było uznać za partnerską" - zaznacza gazeta.

Metropolita Cyryl, osobistość nr 2 w Patriarchacie Moskiewskim, przebywał w ubiegłym tygodniu w Rzymie, gdzie w piątek przewodził konsekracji pierwszej cerkwi w Wiecznym Mieście. Dzień wcześniej został przyjęty przez papieża Benedykta XVI.

Poprzednio był tam na inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI i pogrzebie Jana Pawła II.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)