Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrócą granice w UE? KE opracuje plan

0
Podziel się:

Przywódcy UE wezwą Komisję Europejską, by do jesieni
przygotowała mechanizm przywracania kontroli na granicach wewnątrz Schengen.

Wrócą granice w UE? KE opracuje plan
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Przywódcy UE wezwą Komisję Europejską, by do jesieni przygotowała mechanizm przywracania kontroli na granicach wewnątrz Schengen w krytycznych sytuacjach - zakłada projekt wniosków przygotowywanych na najbliższy szczyt UE.

_ - Musimy tak przygotować modernizację Schengen, żeby zapewnić centralną rolę instytucjom unijnym, żeby nie zostawić państwom członkowskim swobody wykorzystywania mechanizmów kryzysowych zależnie od ich woli politycznej _- powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz..

Sprawy migracyjne, w tym reforma Schengen, będą jednym z głównych tematów szczytu UE w tym tygodniu. To odpowiedź na zwiększony napływ imigrantów z Afryki Północnej do państw UE, leżących nad Morzem Śródziemnym, a zwłaszcza na francusko-włoski spór z wiosny o 25 tys. imigrantów z Tunezji, którzy nielegalnie przypłynęli na włoską wyspę Lampedusa.

Na wniosek Francji i Włoch KE zapowiedziała w maju, że może przygotować odpowiednie zmiany wprowadzające możliwość przywrócenia kontroli na granicy Schengen, ale tylko w ostateczności, np. kiedy zewnętrzne granice UE przeżywają nadzwyczajne oblężenie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/holandia;opoznia;wstapienie;bulgarii;i;rumunii;do;schengen,117,0,847989.html) Holandia opóźnia wstąpienie Bułgarii i Rumunii do Schengen

Zdecydowano jednak, że KE poczeka na mandat w tej sprawie na najwyższym poziomie politycznym, czyli od przywódców. Wiele krajów, w tym Polska jest bowiem niechętnych takim zmianom, które podważyłyby istotę Schengen jako podstawowej zasady UE i naraziły na szwank zasadę swobodnego przepływu osób.

_ - W ostateczności może zostać zdecydowane, by zezwolić na wyjątkowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych w naprawdę krytycznych sytuacjach, gdy państwo nie jest w stanie kontrolować swej części zewnętrznej granicy _ - brzmi projekt wniosków przygotowanych na najbliższy szczyt przywódców w Brukseli.

Szefowie państw i rządów mają wezwać KE do _ przedstawienia propozycji tego mechanizmu ochronnego na początku jesieni _. Zastrzegają, że mechanizm ma być uruchamiany w ściśle określonych sytuacjach, gdy np. _ część granicy zewnętrznej znajdzie się pod niespodziewaną i dużą presją migracyjną _ lub jeśli jakiś kraj nie wywiązuje się z zobowiązań w kontrolowaniu zewnętrznej granicy Schengen.

Jednocześnie projekt wniosków podkreśla, że swoboda przepływu osób to jedna z podstawowych zasad UE, a nowy _ mechanizm ochronny _ nie może narazić na szwank Schengen jako podstawowej zasady swobodnego przepływu osób".

KE ma zaproponować szczegóły: dokładnie kiedy i kto mógłby uruchamiać mechanizm ochronny, czyli de facto, kto podejmowałby decyzję, że można przywrócić kontrole na granicach. Nieoficjalnie wiadomo, że KE chciałaby zapewnić sobie, że w przyszłości to ona decydowałaby, czy kraj jest uprawniony do czasowego wprowadzania kontroli na granicy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t139284.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/schengen;zagrozone;wroca;kontrole,161,0,828577.html) Schengen zagrożone. Wrócą kontrole?

Wiele krajów, w tym Niemcy, mówi, że to powinno być w gestii państw członkowskich (np. Rady UE, gdzie zasiadają przedstawiciele rządów), a nie samej KE. Polska nie precyzuje, czy ma być to KE czy Rada UE. Jak powiedział Dowgielewicz najważniejsze, by była to decyzja _ instytucji unijnych _, a nie jednego państwa.

Już teraz art. 23 kodeksu Schengen zezwala na czasowe (do 30 dni) przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach w sytuacjach, kiedy zagrożony jest porządek publiczny lub bezpieczeństwo (np. podczas dużych imprez sportowych). Kraje obecnie podejmują te decyzje jednostronnie, tylko notyfikując decyzję w KE.

Na legislacyjne zmiany dotyczące Schengen musiałby się też zgodzić Parlament Europejski. Tymczasem europosłowie już zasygnalizowali, że są przeciwni nowym mechanizmom ograniczania swobody przepływu osób.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)