Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Brakuje pieniędzy na leczenie dzieci chorych na raka

0
Podziel się

#
dochodzi m.in. wypowiedź wiceministra zdrowia i stanowisko dolnośląskiego NFZ
#

bEhdxblx

# dochodzi m.in. wypowiedź wiceministra zdrowia i stanowisko dolnośląskiego NFZ #

23.11. Wrocław (PAP) - Wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej grozi wstrzymanie przyjmowania pacjentów i wykonywania zabiegów. NFZ zalega placówce z wypłatą ponad 4 mln zł za nadwykonania.

Szefowa kliniki prof. Alicja Chybicka powiedziała, że nie wyobraża sobie wstrzymania przyjmowania pacjentów. "Jesteśmy jedyną taką kliniką w Polsce Południowo-Zachodniej. W przeciągu doby przyjęliśmy 10 nowych dzieci" - mówiła profesor. Podkreśliła, że jeśli nie znajdą się pieniądze na leczenie, zwróci się o pomoc do społeczeństwa.

bEhdxblz

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Zdeb, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego, któremu klinika podlega, na obecną chwilę liczba i wartość wykonywanych procedur znacznie przekracza wartość kontraktu z NFZ. "W szpitalu zaczyna być dziura w zasadzie nie do pokrycia. Brakuje pieniędzy m.in. na zapłatę czy zakup środków medycznych, czy opłatę za media" - dodał dyrektor.

Zdeb poinformował, że w podobnej sytuacji jest także klinika lecząca nowotwory u dorosłych. Tam za nadwykonania NFZ jest winien ponad 3 mln zł. "Łączna wartość wykonanych w naszym szpitalu, a niezapłaconych świadczeń medycznych w okresie od 2008 r. do końca października 2010 r. wynosi około 20 mln zł" - powiedział dyrektor.

W ocenie wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać pacjentom leczenia. "Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, wszyscy muszą wykonywać procedury ratujące życie. Transplantacje np. szpiku są procedurami ratującymi życie. Nigdy się nie zdarzyło, żeby ten gmach - dopóki te procedury były opłacane przez ministra zdrowia - komukolwiek za taką procedurę nie zapłacił" - powiedział dziennikarzom Twardowski.

"Procedury transplantacyjne zostały przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia, są to procedury ratujące życie. One są oczywiście drogie. Taka procedura transplantacji szpiku kosztuje ćwierć miliona. Ale NFZ, jeżeli nawet jest to już poza kontraktem, to oczywiście, że zapłaci, bo tak było do tej pory" - zaznaczył.

bEhdxblF

Wiceminister dodał, że dyrektor wrocławskiego szpitala powinien spotkać się z dyrektorem wrocławskiego NFZ i wyjaśnić wątpliwości.

Według rzeczniczki dolnośląskiego NFZ Joanny Mierzwińskiej klinika prof. Alicji Chybickiej na chwilę obecną ma niezapłacone za nadwykonania 1,8 mln zł. Mierzwińska zapewniła, że fundusz będzie płacił za świadczenia ratujących życie i nie zabraknie pieniędzy na leczenie dzieci z chorobą nowotworową. "Pieniądze miały być zapłacone w grudniu, ale postaramy się przyśpieszyć procedury"- dodała Mierzwińska.(PAP)

pdo/ pro/ itm/ jbr/

bEhdxbma
pieniądze
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)