Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Dwory renesansowe w Muzeum Architektury

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt fotografii, ikonografia oraz elementy wystroju znalazły się na
wystawie prezentującej dolnośląskie dwory renesansowe. Można ją oglądać we wrocławskim Muzeum
Architektury do 3 maja.

Kilkadziesiąt fotografii, ikonografia oraz elementy wystroju znalazły się na wystawie prezentującej dolnośląskie dwory renesansowe. Można ją oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury do 3 maja.

Jak poinformowała w środę PAP Marta Czyż z Dział Promocji i Wydawnictw Muzeum Architektury, na ekspozycji prezentowanych jest 61 zachowanych oraz 8 nieistniejących dworów renesansowych. Obszernej współczesnej dokumentacji fotograficznej towarzyszą zdjęcia archiwalne z początku XX w. i lat 60-80. minionego stulecia. Zwiedzający mogą również zobaczyć ikonografie przedstawiającą dwory w postaci m.in. rysunków F.B.Wernera i B. Mannfelda, rycin F. G. Endlera czy T. Blaetterbauera oraz rzuty wszystkich budynków.

Ekspozycję wzbogacono aranżacją wnętrza dworskiej izby paradnej z jej wyposażeniem. "Prezentowane meble, sprzęty domowe z ceramiki metalu i szkła oraz tapiseria herbowa pochodzą z bogatych zbiorów Muzeum Narodowego, które udostępniło je specjalnie na tę wystawę" - wyjaśniła Czyż.

Na wystawie można zapoznać się z architekturą dworów m.in. w Gorzanowie, Goli Dzierżoniowskiej, Wojanowie, Wałbrzychu, Świdnicy Lubuskiej, Kliczkowie, Czernej, Luboradzu, Wojnowicach czy Zagrodnie.

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowana publikacja pt. "Architektura renesansowych dworów na Dolnym Śląsku" autorstwa Krzysztofa Eysymontta. Książka składa się z dwóch części: obszernej rozprawy naukowej zawierającej analizę architektury dworów na Dolnym Śląsku oraz części katalogowej zawierającej opisy, omówienie dziejów, stanu zachowania oraz rzuty 113 obiektów.

Dwory na terenie Dolnego Śląska powstawały jako siedziby miejscowej szlachty od końca XV do połowy XVII w. Były to na ogół niewielkie - choć zdarzały się też okazałe - murowane budynki. Częstokroć wznoszone przy udziale działających wówczas na Śląsku włoskich architektów, budowniczych i kamieniarzy, stały się przykładem architektury renesansowej o włoskim rodowodzie. W ciągu 150 lat wzniesiono ponad 200 dworów, z czego do naszych czasów dotrwało w różnym stanie ponad 100 obiektów.(PAP)

pdo/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)