Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Dzień otwarty w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

0
Podziel się:

Tworzenie własnych wzorów kartki pocztowej, wystawa pocztówek i możliwość
zobaczenia najdroższego polskiego znaczka, to tylko niektóre z atrakcji niedzielnego dnia otwartego
w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Tworzenie własnych wzorów kartki pocztowej, wystawa pocztówek i możliwość zobaczenia najdroższego polskiego znaczka, to tylko niektóre z atrakcji niedzielnego dnia otwartego w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Karolina Kandut z działu oświatowego muzeum, w czasie dnia otwartego można m.in. bezpłatnie obejrzeć wystawę "Pozdrowienia z... Dolnego Śląska i nie tylko. Dawnej pocztówki czar", na której znalazły się pocztówki z lat 1893-1950 oraz poznać historię kart pocztowych.

Wśród licznych eksponatów znajdujących się w zbiorach placówki na wystawie zaprezentowano m.in. pocztówki przedstawiające miasta dolnośląskie: Wrocław, Jawor, Legnicę oraz widokówki prezentujące architekturę Kresów Wschodnich.

Na południe zaplanowany został wykład Marka Perzyńskiego, który opowie o Dolnym Śląsku i jego tajemnicach, najmłodsi zwiedzający przez cały dzień będą mogli tworzyć własne projekty kartki pocztowej, a wszyscy chętni wysłać z muzeum pocztówki z pozdrowieniami.

Do 30 listopada w muzeum będzie można także zobaczyć najdroższy polski znaczek, którego cena wywoławcza w 2009 r. na nowojorskiej aukcji wynosiła 30 tys. dolarów. Jest to znaczek dopłaty "Porto" o nominale 10 koron z czarnym nadrukiem litograficznym "Poczta Polska". To jeden z najcenniejszych eksponatów o charakterze filatelistycznym przechowywanym we wrocławskim muzeum.

"Został on przekazany jako dar przez znanego kolekcjonera i eksperta filatelistycznego Lesława Schmutza w 1995 r. Znaczek pochodzi z wydania prowizorycznego, tzw. krakowskiego, z 1919 r. Otrzymano je przedrukowując typografią i litografią austriackie znaczki napisem +Poczta Polska+. Nakłady poszczególnych rodzajów znaczków wynosiły od kilkudziesięciu do 100 tys. sztuk" - mówiła Kandut.

Znaczki tzw. "wydania krakowskiego" są obecnie najczęściej fałszowanymi walorami, ze względu na ich dużą wartość rynkową. Znaczek dopłaty "Porto" o nominale 10 koron z 1919 r. jest najdroższym polskim znaczkiem pocztowym m.in. dlatego, że zachował się w liczbie zaledwie 15 egzemplarzy.(PAP)

mic/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)