Notowania

wiadomości
10.10.2013 16:27

Wrocław: Inauguracja roku akademickiego na uczelniach artystycznych

Wrocławskie uczelnie artystyczne zainaugurowały w czwartek nowy rok akademicki. Podczas uroczystości doktorat honorowy Akademii Muzycznej otrzymał dyrygent Gabriel Chmura.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wrocławskie uczelnie artystyczne zainaugurowały w czwartek nowy rok akademicki. Podczas uroczystości doktorat honorowy Akademii Muzycznej otrzymał dyrygent Gabriel Chmura.

Wspólna inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej odbyła się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku wrocławska Akademia Muzyczna obchodzi 65-lecie istnienia. Kulminacją obchodów jubileuszowych ma być koncert z okazji otwarcia nowej sali koncertowej uczelni, który odbędzie się 26 października. Sala znajduje się w nowym obiekcie dydaktyczno-koncertowym, którego budowa rozpoczęła się w 2011 r. "W nowym gmachu jest wiele nowoczesnych przestrzeni o najwyższych parametrach akustycznych, w tym sale prób dla dużych formacji wokalnych i instrumentalnych, studia nagrań, studia kompozycji komputerowej, pracownie muzyki teatralnej i filmowej" - mówił rektor Akademii Muzycznej prof. Krystian Kiełb.

Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotr Kielan podsumował rok działalności nowego obiektu dydaktycznego, w którym znajduje się pracownia projektowa, studia ceramiki i szkła oraz minihuta. "Ten obiekt w pełni zaspokaja potrzeby rozwojowe, naukowe i badawcze uczelni na długie lata" - mówił rektor.

Uczestnicy inauguracji wysłuchali też wystąpienia prof. Ewy Kutryś, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która we Wrocławiu ma swoją filię. Prof. Kutryś podkreśliła, że na kadrze uczelnianej spoczywa obowiązek przygotowania młodych ludzi "do świata, któremu zagraża choroba konsumpcji, którego język (...) zawłaszczony przez politykę i zdominowany terminologią wojenną i ekonomiczną, przestaje służyć dialogowi".

"Nasza praca powinna służyć zszywaniu świata podzielonego, nie tylko politycznie, ekonomicznie i religijnie, ale przede wszystkim językowo i kulturowo. (...) Sztuka w historii człowieka pojawiła się jako potrzeba szukania sensu, wyższego porządku w chaosie świata. Człowiek był od zawsze chaosem przerażony i szukał sensu, równowagi i to jest nasz program, nasz wkład własny w inwestycję waszego studiowania w PWST, która wstępuje w 68. rok istnienia" - mówiła rektor do studentów.

Podczas inauguracji został nadany tytuł doktora honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej dyrygentowi Gabrielowi Chmurze. Maestro został uhonorowany za wkład i szczególne zasługi dla rozwoju sztuki muzycznej i życia artystycznego oraz promocji muzyki polskiej.

Chmura jest jednym z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. Urodził się w 1946 r. we Wrocławiu, tu też rozpoczął edukację muzyczną. W latach 50. wyemigrował do Izraela, gdzie ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie, a także podjął studia dyrygenckie. Kontynuował je w Paryżu, we Wiedniu oraz w Sienie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, dyrygował orkiestrami w Europie, Azji i Ameryce. Od 2012 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. (PAP)

pdo/ mrt/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz