Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Laboratoria bio- i nanotechnologiczne zaczynają pracę

0
Podziel się:

Oddano do użytku pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i
Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ulokowano w nim pięć laboratoriów z dziedziny
biotechnologii i dwa nanotechnologii. Do końca 2014 r. spółka zainwestuje w kampus ponad 500 mln
zł.

Oddano do użytku pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ulokowano w nim pięć laboratoriów z dziedziny biotechnologii i dwa nanotechnologii. Do końca 2014 r. spółka zainwestuje w kampus ponad 500 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Klaudia Piątek, w pierwszym budynku jest ponad 1600 metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej.

Otwierane specjalistyczne obiekty to m.in. laboratorium krystalografii z pracowniami dyfraktometrii, laboratorium spektroskopii optycznej, laboratorium magnetycznego rezonansu jądrowego, laboratorium spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera, laboratorium spektrometrii mas, laboratorium chromatografii gazowej, laboratorium spektroskopii atomowej oraz laboratorium analiz podstawowych. Ich budowa i wyposażenie kosztowały 36 mln zł.

"Trzy kolejne budynki kampusu Pracze, w których uruchomimy 60 laboratoriów, mają być gotowe do grudnia 2014 r. Spółka zainwestuje w sumie 503 mln zł" - dodała Piątek.

Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to projekt rozpoczęty w 2008 r. Jest współfinansowany z funduszy europejskich.

"W laboratoriach pracują nie tylko naukowcy z Wrocławia, ale również próbujemy zainteresować kampusem Pracze specjalistów z całego świata. Szczególnie zależy nam na ściągnięciu do naszego ośrodka polskich naukowców, którzy odnoszą sukcesy na zagranicznych uczelniach" - powiedziała Piątek.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2007 r. Tworzą go wrocławskie uczelnie wyższe i samorząd miasta. Obecnie w spółce 87 proc. udziałów ma gmina Wrocław, a pozostałe należą do Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. (PAP)

ros/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)