Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wrocław: Malowanie graffiti w 100. rocznicę urodzin Willy'ego Brandta

Seminarium poświęcone street artowi oraz malowanie wielkogabarytowego muralu to elementy akcji społeczno-artystycznej "Operacja: Willy Brandt", którą w środę przygotowało działające przy Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Willy Brandt - kanclerz RFN w latach 1969-1974 i laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1971 r. - przeszedł do historii jako inicjator pojednania z Europą Wschodnią. Z okazji 100. rocznicy urodzin niemieckiego polityka wrocławskie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta przygotowało akcję społeczno-artystyczną, której głównym elementem jest malowanie wielkogabarytowego muralu na jednej ze ścian budynku tej instytucji.

Według organizatorów akcji, Polacy najczęściej kojarzą Niemcy z Murem Berlińskim. "Chcemy to skojarzenie wykorzystać, bo tamten mur to nie tylko bariera oddzielająca dwa światy, ale też niegdyś żywa galeria Berlina. Chcemy taką galerię też stworzyć na wrocławskim Nadodrzu" - podkreślają organizatorzy z Centrum im. Willy'ego Brandta.

Do projektu zaproszono profesjonalnych grafików, okolicznych mieszkańców, dzieci z pobliskich szkół oraz studentów z Polski i Niemiec. "Chcemy doprowadzić do spotkania profesjonalistów z entuzjastami, doświadczonych grafików z dzieciakami sprejującymi na ścianach, Polaków i Niemców. Tak rozumiemy ideę polityki kanclerza Brandta, ale też działalność Centrum oraz pomysł na Europejską Stolicę Kultury 2016 oparty przecież na otwieraniu na kulturę ludzi na co dzień w niej nie uczestniczących" - podkreślają organizatorzy.

Mural powstający na ścianie budynku Centrum im. Willy'ego Brandta ma być pierwszym z serii. Kolejne mają powstać w podwórkach wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. Organizatorzy akcji podkreślają, że niemal za darmo można zmienić zaniedbane podwórka w dzieła sztuki ulicznej.

Akcji "Operacja: Willy Brandt" towarzyszy konkurs skierowany do studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym nagrodą ma być realizacja projektu graficznego na jednej ze ścian w centrum miasta.

W ramach przedsięwzięcia odbędą się również warsztaty graffiti oraz seminarium poświęcone street artowi.(PAP)

pdo/ abe/

PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.