Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Międzynarodowe sympozjum "Nauka i rozwój"

0
Podziel się:

Podstawowe problemy finansowania i organizacji badań naukowych w Europie są
tematem międzynarodowego sympozjum "Nauka i rozwój", które w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu. W
spotkaniu udział biorą m.in. naukowcy z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Węgier,
Ukrainy i Polski.

Podstawowe problemy finansowania i organizacji badań naukowych w Europie są tematem międzynarodowego sympozjum "Nauka i rozwój", które w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu. W spotkaniu udział biorą m.in. naukowcy z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Węgier, Ukrainy i Polski.

Jak powiedział były przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty, podczas spotkania naukowcy będą dyskutowali m.in. nad kwestią podziału pieniędzy na badania naukowe. "Obecnie 95 proc. tych funduszy rozdzielanych jest przez rządy, a pozostałe 5 proc. jest zarządzane na poziomie Komisji Europejskiej. Podczas spotkań będziemy dyskutować m.in. nad tym, czy te proporcje powinny ulec zmianie" - mówił Luty.

Prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Michał Kleiber w rozmowie z PAP przyznał, że są pewne obawy przed skupieniem większej ilości funduszy na poziomie europejskim, ponieważ przy obecnym systemie ich podziału pieniądze mogą trafiać do badaczy w krajach bogatszych niż Polska.

"Dopóki nie jesteśmy w stanie zadbać o konkurencyjne warunki, to nie powinniśmy obstawać przy zwiększeniu tej puli. Gdybyśmy się jednak zmobilizowali i zwiększyli środki wydawane na naukę z funduszy strukturalnych, to mamy szansę odrobić nasze zaległości" - zaznaczył Kleiber.

Dyrektor generalny Szwedzkiej Rady Badań prof. Par Omling podkreślił, że Polska potrzebuje Europy, żeby utrzymać swój dalszy rozwój w nauce, ale Europa potrzebuje też Polski, ponieważ "jest to kraj posiadający wielu wspaniałych naukowców i bogate tradycje badawcze".

Podczas sympozjum poruszona została także kwestia organizacji wspólnych, europejskich badań. Wiceprezes Węgierskiej Akademii Nauk prof. Norbert Kroo zaznaczył, że obecnie żaden kraj w Europie nie jest w stanie samodzielnie konkurować w badaniach z takimi państwami jak Stany Zjednoczone czy Chiny.

"Oba te kraje mają odpowiednie organy, które zajmują się kwestią rozwoju nauki i innowacyjności. Europie takiego centrum brakuje, ale jeśli chcemy być dla tych krajów równorzędnym partnerem, to musimy wykorzystać m.in. naszą wielokulturowość" - mówił Kroo.

Kleiber uznał, że w kwestii badań Europa musi się zjednoczyć, ponieważ "innowacyjność jest kluczem do pozycji na świecie w najbliższych dziesięcioleciach". "Badania w wielu europejskich krajach są niedofinansowane. Jestem jednak optymistą, jesteśmy konsekwentni w realizowaniu proinnowacyjnej polityki, a świadomość konieczności zmiany obecnego systemu jest powszechna" - zaznaczył.

Sympozjum potrwa do 5 września. Organizatorem spotkania jest Wrocławskie Centrum Badań EIT +.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)