Notowania

wiadomości
20.10.2012 21:29

Wrocław: Nagrody w konkursie Festiwalu Aktorstwa Filmowego

Sonia Bohosiewicz oraz Arkadiusz Jakubik zostali nagrodzenie Złotymi Szczeniakami za pierwszoplanowe role aktorskie. Wyróżnienia wręczono w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia pierwszej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sonia Bohosiewicz oraz Arkadiusz Jakubik zostali nagrodzenie Złotymi Szczeniakami za pierwszoplanowe role aktorskie. Wyróżnienia wręczono w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia pierwszej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa.

Bohosiewicz została nagrodzona za rolę fryzjerki w filmie "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, zaś Jakubik za "pokazanie głębi zła i zepsucia ludzkiej duszy przy jednoczesnym zachowaniu resztek człowieczeństwa" w filmie "Dom Zły" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Złote Szczeniaki przyznano również za drugoplanowe kreacje aktorskie. Tu za najlepszą rolę kobiecą jury konkursu uznało kreację stworzoną przez Romę Gąsiorowską w "Sali samobójców" w reż. Jana Komasy. Nagroda za drugoplanową rolę męską powędrowała do Piotr Głowackiego, który zagrał kapitana Służby Bezpieczeństwa w filmie Waldemara Krzystka "80 milionów".

Podczas gali zamknięcia Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa za wybitne osiągnięcia aktorskie Platynowym Szczeniakiem uhonorowano Katarzynę Figurę. Wcześniej - podczas otwarcia festiwalu - to wyróżnienie otrzymał również Jan Nowicki.

Z kolei Brązowy Szczeniak za rolę amatorską przypadł w udziale Amelii Matwiejczyk za kreację w krótkometrażowym filmie "Cukierek" w reż. Piotra Matwiejczyka.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa pokazano ponad 60 filmów, które zapisały się w historii kina polskiego i światowego dzięki wybitnym kreacjom aktorskim. Widzowie obejrzeli m.in. "Ucieczkę z Kina Wolność", "Wesele" czy "Obywatela Kane'a".

W ramach imprezy odbyły się również warsztaty aktorskie dla młodzieży oraz spotkania z polskimi aktorami, m.in. Bogusławem Lindą, który jest dyrektorem artystycznym imprezy, Wojciechem Malajkatem, Joanną Szczepkowską czy Janem Nowickim.

Patronem festiwalu, występującym w jego nazwie, jest Tadeusz Szymków aktor, związany przez wiele lat z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Na tej scenie stworzył kreacje aktorskie w kilkudziesięciu spektaklach. Artysta zmarł 10 stycznia 2009 r. po ciężkiej chorobie, przeżywszy zaledwie 50 lat.

Szerokiej publiczności jest znany z występów w Teatrze Telewizji i blisko 30 filmach, m.in. w "Krollu", "Psach" i "Demonach wojny według Goi" w reż. Władysława Pasikowskiego. W latach 1998-2001 prowadził także program "Telewizyjne biuro śledcze", a w latach 2002-2004 wcielał się w rolę Mastera w audycji dla dzieci i młodzieży "Wirtul@ndia".(PAP)

pdo/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz