Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Obchody Dnia Weteranów Działań poza Granicami Państwa

0
Podziel się:

Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji
zagranicznych wzięło udział w obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w środę
odbyły się na wrocławskim Rynku.

Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji zagranicznych wzięło udział w obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w środę odbyły się na wrocławskim Rynku.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. świętej we wrocławskim Kościele Garnizonowym, następnie na placu przed kościołem odsłonięta została figurka krasnala-weterana. Uroczystości na Rynku poprzedził przelot wojskowego samolotu transportowego CASA C-295.

"Istota całego święta opiera się na słowach - szacunek i wsparcie, które kierujemy do weteranów za poświęcenie, z jakim chronili pokój i dbali o bezpieczeństwo. Polscy żołnierze i funkcjonariusze biorą udział w misjach od 60 lat, a z ich dorobku możemy być bardzo dumni. Pamiętamy także, że w trakcie tych działań część z nich poniosła śmierć, a kilkuset odniosło rany" - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej Czesław Mroczek.

Wiceminister podkreślił, że w trakcie misji pokojowych żołnierze wspierali miejscową ludność cywilną i pomagali jej w normalnym życiu, zdobywając dzięki temu szacunek nie tylko dla siebie, ale także dla Polski. "Wrócili z tych misji pełni nowych umiejętności i gotowi na nowe wyzwania, dlatego można ich nazwać elitą wojska polskiego" - dodał.

Mroczek zaznaczył, że wsparcie okazywane weteranom nie może się ograniczać tylko do słów czy odznaczeń, ale musi być to konkretna pomoc. "MON otacza weteranów specjalnym statusem i opieką. Zapewniamy im pomoc zdrowotną i psychologiczną, mają także do dyspozycji wojskowe placówki uzdrowiskowo-rehabilitacyjne. Każdy żołnierz-weteran zasługuje na wsparcie oraz szacunek i nigdy nie powinien być traktowany jak petent" - powiedział.

Prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju Tomasz Kloc przypomniał, że Dzień Weterana to święto wszystkich tych, którzy są gotowi wspierać inne narody w chwilach zawieruch wojennych i różnego rodzaju klęsk. Odnosząc się do kwestii opieki dla żołnierzy-weteranów Kloc przyznał, że ustawa o weteranach bardzo poprawiła zasady udzielania pomocy żołnierzom, ale "problemem są ludzie, którzy ją realizują". "Zależy nam przede wszystkim na tym, by nie przeciągać wydawania decyzji o pomocy zdrowotnej czy finansowej" - dodał.

Mroczek zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy gotowa będzie nowela ustawy o weteranach. "Dokonaliśmy przeglądu obowiązujących regulacji prawnych i wiemy, które obszary powinny być poprawione. W perspektywie roku wniesiemy także do Sejmu ustawę, która całościowo rozstrzygnie i rozpisze kwestie pomocy materialnej, a w szczególności odszkodowań i zadośćuczynień" - mówił.

W obchodach wzięło udział kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. W ich trakcie można było obejrzeć pokazy musztry paradnej, orkiestr oraz sprzętu wojskowego. Na wrocławskim Rynku stanął m.in. zrekonstruowany punkt kontrolny sojuszniczych sił ISAF w Afganistanie.

Uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach ustanowiła 29 maja Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Według pochodzących z końca marca danych MON status weterana lub weterana poszkodowanego (przyznawany np. rannym na misji) ma prawie 6,8 tys. żołnierzy. Oprócz nich, taki status jest przyznawany funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych.

W grudniu 2014 r. w Warszawie ma zostać otwarte Centrum Żołnierza Weterana Misji Zagranicznych. Ma być miejscem upamiętnienia poległych w misjach i operacjach zagranicznych (stanie tam poświęcony im pomnik), będzie gromadzić pamiątki i dokumenty dotyczące misji. Centrum ma też być miejscem, gdzie zainteresowani będą uzyskiwać pomoc i poradę.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo 114 Polaków.(PAP)

mic/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)