Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Odsłonięto krasnala na wózku

0
Podziel się:

Odsłonięcie "W-skersa" - krasnala na wózku -
odbyło się w sobotę przy jednej z głównych ulic we Wrocławiu.
Krasnale stały się symbolem miasta, obecnie jest ich już prawie
20, m.in. siedzący na gołębiu krasnal Gołębnik oraz śpiący na
talerzu krasnal Obieżysmak.

Odsłonięcie "W-skersa" - krasnala na wózku - odbyło się w sobotę przy jednej z głównych ulic we Wrocławiu. Krasnale stały się symbolem miasta, obecnie jest ich już prawie 20, m.in. siedzący na gołębiu krasnal Gołębnik oraz śpiący na talerzu krasnal Obieżysmak.

Jak powiedział w sobotę PAP poseł PO, Sławomir Piechota, krasnal ma pomóc ludziom lepiej zrozumieć świat, w którym żyją niepełnosprawni. "Ma również pokazać, że nawet krasnale są różne. Przypominać, że społeczność miasta jest tak bogata, jak ta mała gromada krasnali" - tłumaczył Piechota, który sam jest osobą niepełnosprawną

Jak zapowiedział rzecznik programu "Nie ma barier", Bartłomiej Skrzyński, wkrótce we Wrocławiu pojawią się kolejne krasnale - niedosłyszący z ogromną tubą oraz niewidomy z laseczką.

Odsłonięcie krasnala na wózku powiązane było z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczysta gala. Podczas jej trwania wręczono nagrody w konkursie fotograficznym "Wrocław bez barier". Główną nagrodę za zdjęcie p.t. "Lucjan" otrzymała Lidia Kasperczyk. Ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu "Dobre Praktyki", którego laureatami zostały osoby, firmy i instytucje wspierające osoby niepełnosprawne. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Opera Wrocławska i koncern energetyczny EnergiaPro.

"Chcemy podziękować pracodawcom za to, że wspierają osoby niepełnosprawne i widzą problem, jakim jest podjęcie przez nich pracy" - powiedział Piechota.

Jak zauważył prezes wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Tadeusz Krasoń, akcja "Wrocław bez barier" zmieniła nastawienie i aktywność osób niepełnosprawnych. "Społeczeństwo musi się jednak nauczyć, żeby nie przeszkadzać niepełnosprawnym. Ludzie nie muszą pomagać, tylko niech nie przeszkadzają" - zaznaczył Krasoń. Zapowiedział, że w przyszłym roku będzie nowy program, zmierzający do uaktywniania osób niepełnosprawnych. Rozmowy na ten temat toczą się już z wrocławskimi urzędnikami.

Patronat nad galą objęli metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Nieobecny na imprezie prezydent w wyemitowanym filmie, powiedział, że Wrocław jest miastem otwartym, ale powinien być miastem bez barier, a w tym kierunku jest jeszcze wiele do zrobienia.(PAP)

umw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)