Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Otwarto wystawę "Europa - to nasza historia"

0
Podziel się:

Około 700 eksponatów pochodzących z prawie 70
muzeów i kolekcji prywatnych z całego świata można zobaczyć na
wystawie "Europa - to nasza historia", która 1 maja została
otwarta we Wrocławiu. Ekspozycja przedstawia historię powstawania
zjednoczonej Europy od 1945 do 2007 r.

Około 700 eksponatów pochodzących z prawie 70 muzeów i kolekcji prywatnych z całego świata można zobaczyć na wystawie "Europa - to nasza historia", która 1 maja została otwarta we Wrocławiu. Ekspozycja przedstawia historię powstawania zjednoczonej Europy od 1945 do 2007 r.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz otwierając wystawę powiedział, że jego zdaniem największym osiągnięciem wolnej Polski w minionym dwudziestoleciu było przystąpienie do Unii Europejskiej. "Stąd wziął się pomysł, aby świętować to 20-lecie wystawą poświęconą historii Europy po II wojnie światowej, aby powiedzieć: Europa to nasza historia" - zaznaczył Dutkiewicz.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski powiedział: "W stolicy Dolnego Śląska umiemy patrzeć na historię tak, żeby ona nas budowała, aby nas wzmacniała i jednoczyła". "Historia nie jest obciążeniem, ale czymś, co podnosi rangę miasta i buduje społeczność Europy XXI w." - ocenił minister.

Gościem specjalnym uroczystego otwarcia wystawy był pierwszy po II wojnie niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki. Zdrojewski podkreślił, że były premier jest dla niego honorowym obywatelem Wrocławia, Dolnego Śląska i całej Polski. "Chciałem mu szczególnie podziękować za premierostwo i wspomaganie Polski we wszystkich zdarzeniach, które budują historię, tak że staje się ona naszą siłą" - mówił minister.

Jak przypomniał kurator wystawy prof. Krzysztof Pomian, ekspozycja powstała w Brukseli dla uczczenia 50-lecia Traktatów Rzymskich i była tam wystawiana przez prawie siedem miesięcy, w czasie których zwiedziło ją 150 tys. osób. Wrocław jest pierwszym po Brukseli miastem, w którym jestona pokazana.

W 12 sekcjach tematycznych można zobaczyć m.in. przejście między wschodnią i zachodnią częścią Berlina tzw. "Checkpoint Charlie" oraz naturalnej wielkości makiety amerykańskich i sowieckich pocisków do przenoszenia głowic jądrowych.

W czasie zwiedzania ekspozycji będzie można zobaczyć salę poświęconą planowi Marshalla, powstaniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz kolonizacji europejskiej w Afryce, która udekorowana została zdjęciami zrobionymi przez Ryszarda Kapuścińskiego.

Wrocławska wystawa bardzo różni się od tej zaprezentowanej w Brukseli. Właściwie nie ma odcinka, który nie byłby poprawiony, a polska część wystawy została znacząco uzupełniona" - zastrzegł Pomian.

Znalazły się na niej m.in. drobiazgi należące do zamordowanego w Katyniu polskiego oficera, tablica z wypisanymi 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, która zawisła na bramie Stoczni Gdańskiej w 1980 r., oraz sala poświęcona wyborom 1989 r., której centralnym punktem jest urna wyborcza.

Na osobnej ścianie zamontowana została także tablicami z nazwiskami 2809 osób skazanych w Polsce na śmierć w latach 1944- 1956. "Przypomina ona m.in. o tym, czym była w tych latach dyktatura w Polsce. Oczywiście nie znalazły się na niej imiona wszystkich ofiar, ponieważ niektóre wyroki nigdy nie były spisane" - zaznaczył Pomian.

W różnych miejscach wystawy znalazło się także 27 monitorów, na których 27 osób z różnych krajów Europy opowiada o swoich przeżyciach. Są wśród nich m.in. Inga i Klaus Stuermer, którzy wykopali tunel pod Murem Berlińskim i uciekli do Niemiec Zachodnich; Gyuli Csicsa z Węgier, który jako 12-latek prowadził dziennik podczas węgierskiej rewolucji. Polskim bohaterem jest Jerzy Borowczak, stoczniowiec biorący udział w protestach 1980 r., dyrektor Muzeum Solidarności.

Wystawa pokazuje historię Europy nie jako dzieje wielkich ludzi i instytucji, ale jako historię Europejczyków, nas wszystkich. Ma pozwolić zrozumieć i w pewnym sensie +przeżyć+ Europę, która dla bardzo wielu osób jest pojęciem abstrakcyjnym" - tłumaczył Pomian.

Wystawę będzie można oglądać we wrocławskiej Hali Stulecia do 5 sierpnia.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)