Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Po północy zabytkowa lokomotywa stanie na pl. Strzegomskim

0
Podziel się:

Zabytkowa lokomotywa z Długołęki wyruszy w nocy z poniedziałku na wtorek w
"swoją najbardziej ekscytującą podróż", aby na pl. Strzegomskim we Wrocławiu zmienić się w
największą w Polsce rzeźbę autorstwa Andrzeja Jarodzkiego "Pociąg do nieba".

*Zabytkowa lokomotywa z Długołęki wyruszy w nocy z poniedziałku na wtorek w "swoją najbardziej ekscytującą podróż", aby na pl. Strzegomskim we Wrocławiu zmienić się w największą w Polsce rzeźbę autorstwa Andrzeja Jarodzkiego "Pociąg do nieba". *

Rzeźba "Pociąg do nieba" Jarodzkiego, która powstanie we Wrocławiu, przedstawia lokomotywę jadącą po torach skierowanych do nieba. Według autora rzeźby ma ona symbolizować dążenie człowieka do zrealizowania rzeczy nieziemskich, do lepszego życia i do raju.

Jak opowiadał autor, idea parowozu jadącego do nieba po raz pierwszy pojawiła się w 1994 r. Wizja ta najpierw została przelana na płótno, a na realizację rzeźby trzeba było poczekać kilkanaście lat. Do stworzenia rzeźby wykorzystana zostanie właśnie zabytkowa lokomotywa oraz fragmenty torów. Wysokość instalacji to ponad 20 metrów, a całość ma ważyć ponad 70 ton.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Dominika Kulczyńska z Grupy Kreatywnej, przez cały poniedziałek sztab specjalistów pracował nad najdrobniejszymi szczegółami logistycznymi i technicznymi dotyczącymi załadunku, transportu i finalnego montażu instalacji największej rzeźby w Polsce. "Prace trwały równolegle w Długołęce, gdzie znajduje się lokomotywa, oraz na pl. Strzegomskim, dokąd zabytkowa Ty2-1035 w nocy zostanie przetransportowana" - mówiła Kulczyńska.

Dodała, że już się odbył załadunek lokomotywy i torów, mających być częścią rzeźby, na dwie specjalistyczne platformy do przewozu sprzętu ciężkiego.

Natomiast we wtorek zostanie zorganizowany "Photo Day", podczas którego wszyscy fotograficy i fotograficy-amatorzy, będą mogli uwiecznić powstawanie największej rzeźby w Polsce. Najlepsze prace zostaną pokazane na wrocławskim Rynku, podczas sierpniowej wystawy inspirowanej "Pociągiem do nieba".

Instalacja stanie obok Bunkra przy pl. Strzegomskim, który do 2012 r. ma zostać zaadaptowany na przestrzeń artystyczną. Mecenasem projektu jest Grupa Archicom.

Andrzej Jarodzki urodził się w 1953 r. w Krakowie. Ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Grafiki. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą; tworzy obiekty i instalacje. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych i udział w 19 zbiorowych.(PAP)

umw/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)