Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera

0
Podziel się

Premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera "Pamiętniki pisane
nadzieją" odbędzie się 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Inspiracją do
powstania kompozycji były losy dzieci, ofiar Holokaustu.

bErSRGqd

Premierowy koncert nowej kompozycji Zbigniewa Preisnera "Pamiętniki pisane nadzieją" odbędzie się 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Inspiracją do powstania kompozycji były losy dzieci, ofiar Holokaustu.

Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej we Wrocławiu Zbigniew Preisner, płyta z nową kompozycją zatytułowana "Pamiętniki pisane nadzieją" ukaże się 3 października.

"Geneza powstanie tej kompozycji jest przypadkowa, a dla mnie niesamowita. W 1995 r. byłem wraz z Krzysztofem Kieślowskim na festiwalu w Jerozolimie. W czasie tej wizyty zostaliśmy przyjęcie przez prof. Szewacha Weissa, który był wówczas przewodniczącym Knessetu. Zaprowadził on nas do Muzeum Yad Vashem, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem wystawę poświęconą pomordowanym dzieciom Holokaustu. Wówczas Kieślowski powiedział, że muszę to opisać muzycznie" - opowiadał kompozytor.

bErSRGqf

Preisner prace na kompozycją utworów, które znalazły się na płycie, poprzedził lekturą pamiętników Rutki Laskier, Dawida Rubinowicza oraz wierszy Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna. "Wszystkie te notatki, bardzo dramatyczne, mają jedną wspólną cechę. One są pisane z nadzieją. Jakaś irracjonalna siła pozwala im wierzyć w ocalenie" - tłumaczył Preisner.

Płyta skład się z pięciu części. Otwiera ją 13-minutowy utwór "Z otchłani". Kolejna kompozycja to "Lament"- w tym utworze można usłyszeć śpiew Lisy Gerrard z zespołu Dead Can Dance. Kolejne dwa utwory wykonywane są przez młodego solistę Archie Buchanana z Choir of the Chapel Royal z Londynu. Ostatni utwór wykonuje Lisa Gerrard.

Zarówno Gerrard jak i Buchanan wystąpią 8 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Podczas premierowego koncertu solistom będzie towarzyszyć orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej, zaś narratorem będzie aktor Jerzy Trela.

Dochód z koncertu ma zostać przeznaczony na powstanie domu opieki dla dzieci, które przeżyły Holokaust oraz dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej ratowali żydów. Dom ma powstać we Wrocławiu. (PAP)

bErSRGql

pdo/ ls/

bErSRGqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)