Notowania

wiadomości
10.11.2012 07:33

Wrocław: Projekt Teatru ZAR o ludobójstwie Ormian z początku XX w.

Dyskusje o ludobójstwie Ormian z początku XX w., warsztaty śpiewu i koncerty znalazły się w programie prowadzonego przez wrocławski Teatr ZAR projektu VoicEncounters. Cykl dwudniowych spotkań poświęconych kulturze i historii Ormian rozpocznie się w sobotę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyskusje o ludobójstwie Ormian z początku XX w., warsztaty śpiewu i koncerty znalazły się w programie prowadzonego przez wrocławski Teatr ZAR projektu VoicEncounters. Cykl dwudniowych spotkań poświęconych kulturze i historii Ormian rozpocznie się w sobotę.

To druga edycja projektu VoicEncounters, który jest realizowany przez działający przy wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zespół Teatru ZAR. Ideą spotkań organizowanych w ramach tego projektu jest refleksja nad ludzkim głosem i muzykalnością oraz ich kutrową realizacją.

Tegoroczne edycja projektu, zatytułowana "Moja milcząca siostro", w całości poświęcona jest kulturze i tragicznej historii Ormian.

Jak powiedziała PAP Monika Łuczkowska z biura prasowego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, w sobotę i niedzielę odbędą się trzy panele dyskusyjne - "Historia ludobójstwa", "Historia zakłamania" i "Historia ignorancji". "Ich uczestnicy skupią się na zaprzeczeniu faktu ormiańskiego ludobójstwa przez tureckie władze. Podejmą także temat bierności Europejczyków oraz budowania +akordu milczenia+ wokół aktów przemocy" - zapowiedziała Łuczkowska. W dyskusjach wezmą udział artyści oraz znawcy kultury i historii Ormian z Polski i zagranicy.

W sobotę odbędzie się również dyskusja pod hasłem "Przekaz - przemiana", poświęcona przekazowi tradycyjnego śpiewu ormiańskiego. Wezmą w niej udział mistrzowie śpiewu ormiańskiego, mieszkający w Stambule Nisan Calgiciyan i Murat Iclinalca.

Z kolei w niedzielę aktorzy Teatru ZAR opowiedzą o najnowszym spektaklu, nad którym pracuje zespół. Przedstawienie pod roboczym tytułem "Armine, Sister" będzie poświęcone kulturze Ormian, znajdą się w nim również nawiązania do ludobójstwa dokonanego na tym narodzie przez Imperium Osmańskie w czasie I wojny światowej. Zostanie również zaprezentowany film dokumentujący wyprawę aktorów Teatru ZAR do Anatolii.

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów. Teatr działa przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.(PAP)

pdo/ ls/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz