Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sport
29.06.2006 19:22

Wrocław: PZPN wystąpił o informacje na temat zatrzymanych w sprawie korupcji w sporcie

Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej wystąpił do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o informacje na temat zatrzymanych czterech mężczyzn, w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Chodzi o dwóch działaczy sportowych i dwóch sędziów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej wystąpił do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o informacje na temat zatrzymanych czterech mężczyzn, w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Chodzi o dwóch działaczy sportowych i dwóch sędziów. *

Wrocławska prokuratura nie ujawnia kogo konkretnie zatrzymano. Nieoficjalnie, ze źródeł zbliżonych do organów ścigania PAP ustaliła, że chodzi o prezesa Górnika Zabrze Jerzego F., menadżera KSZO Ostrowiec Mariusza Ł., oraz b. sędziego Grzegorza G. i pierwszoligowego sędziego Andrzeja J.

Komunikat wydziału dyscypliny pojawił się m.in. na stronie internetowej PZPN. Jak zapewnia wydział, po uzyskaniu informacji podejmie decyzje o wszczęciu wobec nich postępowania dyscyplinarnego, a także "zastosuje środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia tych osób w prawach do funkcjonowania w strukturach związkowych i klubowych polskiej piłki nożnej".

Od rana w czwartek w prokuraturze trwają przesłuchania zatrzymanych. Wiadomo, że postawiono im zarzuty korupcyjne. Prokuratura nie ujawnia jednak, o jakie działania chodzi i, których meczy dotyczy. Rzecznik prasowy prokuratury Leszek Karpina powiedział w czwartek PAP, że w sprawie zatrzymanych nadal trwają czynności procesowe.

Prawdopodobnie jeszcze w czwartek prokuratura podejmie decyzję czy będzie występować do sądu o aresztowanie podejrzanych. Jak poinformowano PAP w biurze prasowym Sądu Okręgowego we Wrocławiu do g. 16 takie wnioski nie wpłynęły.

W środę aresztowano Ryszarda F., pseudonim "Fryzjer". Prokurator postawił mu zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która działała od 2000 r. Grupa zajmowała się "ustawianiem" meczów w pierwszej i drugiej lidze piłki nożnej. W sumie mężczyźnie postawiono ponad 30 szczegółowych zarzutów; wszystkie dotyczą korupcji. Według prokuratury, na tym przestępczym procederze F. miał zarobić 420 tys. zł.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej trwa od ub. roku. Prowadzą je wrocławska policja i prokuratura. Do tej pory zarzuty postawiono kilkunastu sędziom piłkarskim, byłym i obecnym piłkarzom oraz działaczom sportowym. Zarzuty przyjmowania łapówek i działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono m.in. dwóm sędziom pierwszoligowym Andrzejowi F. i Krzysztofowi Z. oraz działaczowi Marianowi D.

Według prokuratury, działali oni w okresie od maja 2004 r. do maja 2005 r. Po ujawnieniu informacji o ich zatrzymaniu i aresztowaniu, Antoni F. i Marian D. zostali zawieszeni w pełnionych funkcjach przez Polski Związek Piłki Nożnej. Zarzut przyjęcia łapówki za "ustawienie" wyniku drugoligowego meczu postawiono też trzem innym sędziom. W sprawie podejrzani są również były piłkarz Piasta Gliwice i członek zarządu tego klubu.

We wrocławskim sądzie trwa już proces czterech byłych piłkarzy: dwóch z Polaru Wrocław, jednego z Zagłębia Lubin oraz Śląska Wrocław, oskarżonych o korupcję. Według prokuratury, mieli oni brać udział w tzw. ustawianiu meczów drugoligowych w sezonie 2003/2004.(PAP)

jur/ tot/

Tagi: sport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz