Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Rosyjska sztuka na tegorocznym Avant Art Festivalu

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych - koncertów, spektakli teatralnych,
projekcji filmowych oraz wystaw - znalazło się w programie 6. Avant Art Festivalu, który odbędzie
się w dniach 4-13 października we Wrocławiu. W tym roku imprezę zdominuje sztuka rosyjska.

bEsrwHOt

Kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych - koncertów, spektakli teatralnych, projekcji filmowych oraz wystaw - znalazło się w programie 6. Avant Art Festivalu, który odbędzie się w dniach 4-13 października we Wrocławiu. W tym roku imprezę zdominuje sztuka rosyjska.

Festiwal Avant Art - jak podkreślają organizatorzy - to prezentacja różnych dziedzin sztuki spoza "kulturowego mainstreamu". Osią programu tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, są wydarzenia muzyczne. Koncertom będą towarzyszyć prezentacje spektakli teatralnych oraz projekcje filmów. Zaplanowano również kilkudniową debatę z udziałem kuratorów i animatorów kultury oraz warsztaty komiksu i wystawy.

Co roku istotną częścią programu festiwalu jest prezentacja alternatywnej sztuki z wybranego kraju. Tegoroczna edycja będzie poświęcona współczesnej sztuce i muzyce rosyjskiej. "Sztuka rosyjska jest kojarzona głównie przez pryzmat swojego dorobku z XIX i początków XX w. Jest to jednak miejsce, w którym cały czas coś się dzieje, gdzie pojawiają się nowi, wybitni artyści reprezentujący różne dziedziny twórczości, gdzie zawiązują się wciąż nowe trendy i powstają zjawiska szczególne i niespotykane gdzie indziej, będące efektem burzliwej i bogatej historii tego kraju" - podkreślają organizatorzy festiwalu.

bEsrwHOv

Jednym z wydarzeń muzycznych tegorocznej edycji ma być koncert rosyjskiej grupy Messer Chups. "Ich muzyka to kombinacja surf rocka, filmowych sampli z lat 50. i 60. XX wieku, horrorpunka i radosnej odmiany psychobilly" - poinformowała PAP rzeczniczka imprezy Magdalena Kotowska.

Wrocławska publiczność będzie miała również okazję wysłuchać koncertu formacji ZGA - legendarnej rosyjskiej grupy grającej muzykę eksperymentalną, czy fińskiego eksperymentatora muzycznego Mika Vainio. Miłośników gitarowego, garażowego grania z pewnością zainteresuje koncert grupy Sonic Death, a folkowych dźwięków - projekt młodego artysty z Moskwy Moa Pillara.

Kotowska poinformowała, że w ramach festiwalu odbędą się trzy europejskie premiery rosyjskich teatrów awangardowych. Ivan Wyrypajew ze swoim Teatrem Praktika zaprezentuje spektakl muzyczny "Sakhar". "Zostanie pokazana również sztuka Teatru Akhe, który znany jest z łączenia fotografii, wideoartu, sztuk plastycznych i happeningu, oraz przedstawienie Teatru Derevo" - podała rzeczniczka.

Podczas imprezy odbędzie się również przegląd filmów o muzyce i sztuce, zaś w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można zobaczyć wystawę "Gestykulacja", która przybliży niezależną sztukę wizualną tworzoną przez współczesnych artystów rosyjskich.

bEsrwHOB

Wydarzeniom artystycznym będzie towarzyszyć trzydniowa debata z udziałem animatorów kultury, kuratorów i artystów zatytułowana "East + West = in between?". Odbędą się również warsztaty komiksu z udziałem polskich i rosyjskich rysowników.

Avant Art Festival odbędzie się w dniach 4-13 października.(PAP)

pdo/ abe/

bEsrwHOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)