Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog

0
Podziel się:

Spektaklem "Płaszcz" chilijskiego Teatro Milagros rozpoczęła się w piątek w
stolicy Dolnego Śląska 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Podczas
imprezy zostanie pokazanych 15 spektakli reżyserów z Polski i zagranicy.

Spektaklem "Płaszcz" chilijskiego Teatro Milagros rozpoczęła się w piątek w stolicy Dolnego Śląska 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Podczas imprezy zostanie pokazanych 15 spektakli reżyserów z Polski i zagranicy.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło "Niecodzienni". "Hasło zostało wybrane po obejrzeniu i wyborze przez dyrektor artystyczną festiwalu, Krystynę Meissner, spektakli, które zostaną pokazane" - powiedział PAP rzecznik festiwalu, Tomasz Kireńczuk.

Jak wyjaśnił, w prezentowanych podczas festiwalu przedstawieniach jest wiele elementów, które są nieoczywiste "zarówno na poziomie tematu, języka teatralnego, jak i bohaterów przedstawień czy artystów, którzy w nich grają".

Teoretyczne podbudowanie hasła "Niecodzienni" organizatorzy festiwalu znaleźli w książce Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności". "Prof. Bauman zauważa, że współcześnie funkcją kultury jest otwieranie drzwi i wpuszczanie do naszego życia tego, co wykracza poza ustalone schematy. Zwraca również uwagę, że opozycją dla niecodzienności jest fałszywa tolerancja, pod którą często ukrywa się pogarda albo niezgoda na odmienność" - tłumaczył rzecznik.

Zatem - jak podsumowuje Kireńczuk - niecodzienność to dla organizatorów festiwalu "przestrzeń wolności, strefa dla indywidualizmu, miejsce, w którym bez strachu możemy dotrzeć do prawdziwych siebie".

"W każdym przedstawieniu, które pokazujemy w tym roku na festiwalu, jest odwaga do bycia niecodziennym, do mówienia rzeczy, które są niepopularne, odwaga szukania tego wszystkiego, co wykracza poza proste standardy" - zaznaczył rzecznik.

Według Kireńczuka, wydarzeniem tegorocznej edycji może być m.in. spektakl "Rosjanie" holenderskiego reżysera Iwo van Hove. To nowatorska adaptacja dramatów Antoniego Czechowa.

Innym wymienianym spektaklem jest "Gardenia" belgijskiego teatru w reżyserii Alaina Platela i Franka van Laecke. "Do tego przedstawienia została zaproszona grupa transwestytów, która wpuszcza widza do swojego prywatnego życia, mówiąc o najprostszych potrzebach takich jak miłość, bliskość czy wspólnota" - mówił rzecznik.

W tym roku publiczność festiwalu obejrzy spektakle teatrów m.in. z Chile, Węgier, Słowenii, Rumunii, Włoch, Holandii i Polski.

Nieteatralnym wydarzeniem festiwalu będzie wykład prof. Zygmunta Baumana "O niecodzienności dialogu i dialogu niecodziennym". Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowi będą towarzyszyć spotkania, debaty i dyskusje z udziałem reżyserów, twórców teatralnych i publicystów.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław odbywa się co dwa lata. Tegoroczna impreza potrwa do 15 października. (PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)