Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Rozpoczęło się 14. Biennale Sztuki Mediów Wro

0
Podziel się:

Wernisażem instalacji Grupy TheGreenEyl opowiadającej o symbolicznych
związkach pożywienia i religii rozpoczęło się we wtorek we Wrocławiu 14. Biennale Sztuki Mediów
Wro. Impreza jest najstarszym i największym w Polsce festiwalem poświęconym sztuce nowych mediów.

Wernisażem instalacji Grupy TheGreenEyl opowiadającej o symbolicznych związkach pożywienia i religii rozpoczęło się we wtorek we Wrocławiu 14. Biennale Sztuki Mediów Wro. Impreza jest najstarszym i największym w Polsce festiwalem poświęconym sztuce nowych mediów.

W tym roku na Biennale Wro zostało zgłoszonych ponad 2 tys. prac artystów z ponad 70 krajów. Są to prace przede wszystkim z dziedziny sztuk wizualnych. Będą prezentowane w formie wystaw, koncertów, spektakli performance oraz projektów i instalacji interaktywnych.

Dyrektor wrocławskiego Centrum Sztuki Wro Violetta Krajewska podkreśliła, że tegoroczna edycja Biennale będzie najdłuższą z dotychczasowych. "We Wrocławiu festiwal będzie trwał właściwe do wrześniowego Europejskiego Kongresu Kultury. Tegoroczna edycja ma również najszerszy w historii imprezy zasięg, ponieważ niektóre projekty w ramach Biennale będą pokazywane poza granicami kraju" - mówiła wcześniej Krajewska.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Alternative Now". Jak tłumaczą organizatorzy hasło ma "pokazać jak wiele dzieje się w sztuce w różnych obszarach, które są względem siebie alternatywne, ale również się uzupełnią".

Instalacja Grupy TheGreenEyl, której wernisaż był jednym z wydarzeń otwierających tegoroczne Biennale WRO, powstała na zamówienie Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Tematem instalacji jest opowieść o symbolicznych związkach pożywienia i religii. "Okrągły stół otoczone jest krzesłami i nakryty porcelanową zastawą. Każda z jego czterech części odpowiada innemu, związanemu z jedzeniem świętu: żydowskim Sederowi i Mimounie podczas Pesach, muzułmańskiemu świętu wiosny Nawruz i chińskiemu Festiwalowi Głodnych Duchów. Widzowie odkryją, że wystarczy podnieść od ucha wybrane naczynie, by usłyszeń opowieść o tradycjach, spisane na podstawie licznych dokumentacji i wywiadów" - piszą w materiałach prasowych organizatorzy.

We wtorek odbędzie się również m.in. wernisaż wystawy "Moving Stories". To ekspozycja prac sześciu artystów stosujących zróżnicowane strategie pracy z ruchomym obrazem i mediami elektronicznymi. Projekt ten jest realizowany przez współpracujące ze sobą instytucje sztuki nowych mediów z sześciu krajów europejskich.

Gwiazdami tegorocznej edycji Biennale WRO będą m.in. teoretycy nowych mediów, w tym Amerykanin Lev Manovich. "Od czasów Marshalla McLuhana nie było postaci w teorii mediów, która budziłaby tak ogromne zainteresowanie i była jednocześnie tak popularna w sensie medialnym, naukowym czy popularnonaukowym. To naukowiec, który stara się badać współczesną kulturę zupełnie nowymi metodami, dalekimi od tradycyjnie rozumianej socjologii czy kulturoznawstwa" - opowiadał wcześniej dyrektor artystyczny Biennale WRO Piotr Krajewski.

Kolejną gwiazdą będzie austriacki artysta Stelarc. "To artysta, który przedmiotem sztuki uczynił swoje ciało. Krok po kroku od lat 70. buduje nowe strategie estetyczne. (...) Tworzył muzykę na podstawie dźwięków transmitowanych z wnętrza swojego ciała. To artysta, który pozwalał kierować swoim ciałem innym ludziom poprzez impulsy przesyłane przez komputer" - mówił Krajewski. (PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)