Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: "Twarze świata" wystawa fotografii Tomasza Torbusa

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających mieszkańców Gwatemali, Meksyku
oraz Kenii autorstwa historyka sztuki prof. Tomasza Torbusa można od czwartku oglądać na wystawie w
Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających mieszkańców Gwatemali, Meksyku oraz Kenii autorstwa historyka sztuki prof. Tomasza Torbusa można od czwartku oglądać na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Prezentowane fotografie powstały w trakcie podróży, które Torbus rozpoczął w latach 90. XX w. Zdjęcia przedstawiają egzotyczne krajobrazy oraz obyczaje mieszkańców Gwatemali, Tanzanii, Indonezji, Meksyku, Kenii Syrii czy Kambodży. Podróżnik w większości przypadków docierał do miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów.

Jak podkreśla historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka we wstępie do katalogu wystawy "Twarze świata", w fotografiach Torbusa najważniejsi są ludzie. "Torbus podróżuje od dawna i daleko, więc przywożone przez niego zdjęcia to obrazy z Indii, Libii, Kambodży, Tybetu, Gruzji, Mali, Etiopii, Jemenu Wszędzie jednak człowiek okazuje się ważniejszy od cudów natury, zabytków klasy zero czy dzieł sztuki. Sławny grobowiec Tadż Mahal to zaledwie zarys kopuły wyzierający spoza roześmianych twarzy hinduskich dziewcząt" - pisze Poprzęcka.

Dodaje, że autor fotografii poprzez aparat stara się kształtować swój "szczególny rodzaj kontaktu z otoczeniem". "Jego widzenie pozostaje nie ograniczone przez horyzont widzialności ukształtowany przez turystyczną reklamę, obraz sklejony z albumów, folderów, internetowych przeglądarek, dobrze utrwalony w kulturowej pamięci" - podkreśla Poprzęcka.

Tomasz Torbus jest historykiem sztuki, profesorem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Pasją naukowca są podróże i fotografia.

Wystawę we wrocławskim Muzeum Architektury można zwiedzać do 2 września.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)